Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spawarka
09-11-2012, 13:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2012 13:14 przez kobuz.)
Spawarka
Witam,

Zacznę od tego że nigdy wcześniej nie spawałem. To znaczy miałem okazję pospawać metodami mig/mag, tig, gazowe, i zwykłego łukowego elektrodą otuloną. Z tym że to było na zasadzie "masz zobacz o co chodzi" bardziej pomazanie sobie po kawałku stali. Najbardziej do gustu przypadło mi tig no ale cena Wink Z drugiej strony w gazowym podoba mi się to że mam palnik i spawarkę w jednym. Tylko że te butle, trochę mnie to przeraża jak na domowe warunki, więc nawet o tym nie myślę.

Chciałbym nauczyć się spawać, tak dla siebie, i szukam taniej spawarki. Oczywiście zostaje transformatorowa bo najtańsza Wink tylko czy ta zupełnie najtańsza np: TAKA nadaje się na początek? Parametry, pomimo tego że teoretyczną widzę posiadam, dużo mi nie mówią, jak to zazwyczaj bywa teoria z praktyką trochę się mijają.
Oczywiście spawanie dużo by nie było, takie warsztatowo-majsterkowe, dlatego nie chciałbym za dużo inwestować.
Na co zwrócić uwagę przy szukaniu?

Moglibyście wypowiedzieć się w tej kwestii?

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 23:47
RE: Spawarka
Ta spawarka to najgorszy marketowy badziew jaki widziałem. Już same parametry powalają na kolana np. średnica elektrod czysta kpina z normalnych ludzi! Nie nadaje się w ogóle do spawania, chyba że chcesz sobie posmarkać na blaszce. Mój śmieszny były szef kupił podobną tylko większą i o lepszych parametrach i przy spawaniu elektrodą 2,5mm po wyspawaniu 3-4 elektrod ciągiem wyłączała się z przegrzania. Zainwestuj w coś większego o prądzie 200-250A na elektrodę do 4mm, wtedy będziesz miał teoretycznie zapas mocy i nie będzie się przegrzewać. Polecam spawarki inwertorowe, małe lekkie i poręczne. Po dokupieniu osprzętu można spawać metodą Tig. Minus to cena, nie podaje producentów bo nie jestem na tym forum od reklamy. Powodzenia przy wyborze i nauce.
11-11-2012, 13:42
Do nauki spawania elektrodą polecam spawarki inwertorowe, maja "stabilniejsze" napięcie przesz co łatwiej się nimi spawa i są lżejsze jak i mniejsze.
Ja osobiście posiadam dedre 200A z możliwością spawania tig-em nie jest to może spawarka dla NASA ale też nie jest droga jak na to co oferuje.
Co do butli to jak masz gdzie trzymać spawarkę to i butle też, w tych butlach w zależności od potrzeby może być argon(spawanie wszelkiej maści stali jak i aluminium), mieszanka argon/Co bardzo dobre do spawania stali i oczywiście Co tylko do stali.
Dodam że spawarka ma ok 2m kabel do spawania tig(taki kabel to niemały koszt), kabel masy i do elektrody ok 1,5m(chwytak do elektrod szybko się zużyje(ja pospawałem 2 bramy) ale zamiennik to tylko ok 15zł) więc majac kabel do łuku nie musisz od razu kupować zestawu tig(butla, manometr, i najlepiej samo ściemniająca maska) a przynajmniej nie do prostych napraw.

Pozdrawiam.

A i dodam że ja spawam na zwykłej masce za 50 zł z casto ale to łatwe nie jest i dobre światło muszę mieć i co do butli to jak i do spawarek odwiedź sklep dla spawaczy bo może tam znajdziesz coś taniego jak na przykład ja kupiłem butle za 200zł zamiast z casto za 400 co prawda jest mniejsza ale starcza :]
11-11-2012, 14:00
Też polecam spawarkę inwertorową. Sam zaczynałem od transformatorówki Einhella 160A - i nie powiem swoje wyspawała, ale jak przesiadłem się inwertorową to różnica jak między niebem, a ziemią Smile Taka tania transformatorówka i jeszcze na 220V to może Cię szybko zniechęcić do spawania (sprawność 10% przy 100A). Ale jak już celujesz w transformatorową to kup większą tak żeby w zakresie najczęściej stosowanym w domowym spawaniu (80-120A) miała jakąś znośną sprawność.

Moje projekty
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
24-01-2013, 11:20
Heyah. Pierwszy post na forum, niechaj będzie przydatny.
Zaczynałem od typowej transformatorówki 160A, smarkacz nadający się do spawania płotu i przegrzewający się momentalnie. Teraz mam drugi rok Dedrę 200A inwerterową i taką można polecić na początek jak i do dalszych prac. W domu rzadko sięga się po elektrody większe niż 3.2. Chyba, że spawasz bramy z rur o ściankach 6mm. Inwerterowa ani razu mi się nie przegrzała ani nie wybiła zabezpieczenia 10A, co transformatorowej się zdarzało nagminnie. Do tego maska samościemniająca (od 3 dni męczę taką za 180) i można półprofesjonalnie pospawać wszystkie rury w okolicy. Można nią budować przyczepy i inne podobne rzeczy, co też z zapałem czynię.

Maska samościemniająca pozwala pracowac cały dzień bez zmęczenia oczu, bije na głowę nawet dwuokienkową.
24-01-2013, 23:48
ja tez zaczynalem od spawarek na elektrode to była jeszcze taka spawarka robiona dawno dawno temu kiedy nic nie bylo przez mojego dziadka ale do nauki wystarczało teraz obecnie spawam migiem, tigiem, autogenem, osobiscie posiadam malutki migomat z małą butla ale do prac domowych wystarcza ale do rzeczy do nauki w dzisiejszych czasach polecam jak koledzy wyzej spawarke inwertorowa pozdrowienia

http://instalacjebielsko.wix.com/hydraulik
25-01-2013, 00:33
Panowie a co sądzicie o takiej taniej spawarce: http://allegro.pl/spawarka-transformator...32364.html
Dodam, że będę korzystał z niej sporadycznie i nie mam zamiary spawać żadnych konstrukcji czy grubych blach.
Raz po raz przyspawam czubek przy płocie, jakieś cienkie blachy, i takie tam pierdoły.

[Obrazek: 1013595477490e8d1ba3406.gif]...już trzeci raz docinam tą samą deskę i ciągle jest za krótka...
11-04-2013, 13:17
Witam, nie chce zakładać nowego wątku a chcę się poradzić na temat tej spawarki inwerterowej :
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/spawa...,l946.html
Chcę od raz kupić porządny sprzęt, ale potrzebuje do tego opinii kogoś, kto się faktycznie na tym zna. Co sądzicie o danym modelu?
12-04-2013, 19:03
Cytat:Chcę od raz kupić porządny sprzęt, ale potrzebuje do tego opinii kogoś, kto się faktycznie na tym zna. Co sądzicie o danym modelu?

Mówię od razu że się nie znam. Ponieważ nikt nie odpowiada to może się wypowiem.
Ten parametr "Cykl pracy 20% - 160 A" jest moim zdaniem kiepski.
Oznacza to, że przy spawaniu w cyklu dziesięciominutowym spawarka daje 160A przez 20% czasu, czyli 2min. potem prąd zaczyna spadać.
Oczywiście zależy co i ile zamierzasz spawać. Do lekkich prac warsztatowych wystarczy. Lecz jak chcesz spawać grubsze rzeczy to przydało by się 200A. Dodatki fajne, ale nie widzę końcówki do spawania TIG. Nie jestem pewien, ale np. dedrę sprzedają z taką właśnie końcówką, a trzeba dokupić maskę spawalnicą. Ja mam podobno, że tak się wyrażę, lepszego chińczyka za 600zł. i jestem bardzo zadowolony, chociaż ostatnio mi trochę brakowało tych 40A. Ale i tak nie żałuje zakupu. parametr o którym wspomniałem to 60%- 160A. spawanie tylko MMA.
12-04-2013, 21:10
(12-04-2013 19:03)grzes napisał(a):  
Cytat:Chcę od raz kupić porządny sprzęt, ale potrzebuje do tego opinii kogoś, kto się faktycznie na tym zna. Co sądzicie o danym modelu?

Mówię od razu że się nie znam. Ponieważ nikt nie odpowiada to może się wypowiem.
Ten parametr "Cykl pracy 20% - 160 A" jest moim zdaniem kiepski.
Oznacza to, że przy spawaniu w cyklu dziesięciominutowym spawarka daje 160A przez 20% czasu, czyli 2min. potem prąd zaczyna spadać.

Wyobraż sobie, że podczas spawania mądra spawarka sama obniża Ci prąd, bo przekroczyłeś o 10s cykl pracy... Co wtedy robisz z tą "spoiną", którą położyłeś w czasie tych 10s? Rolleyes To oznacza, że istnieje możliwość uruchomienia się zabezpieczenia termicznego po przekroczeniu tego czasu, co jest zależne np. od temp. otoczenia.
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości