Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Materac dmuchany
30-09-2012, 14:28
Materac dmuchany
Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu pierwszy raz i od razu mam pytanie i jednocześnie prośbę o pomoc. Proszę o rade na temat wykonania samodzielnie dmuchanego materaca np do namiotu. Pomysł przyszedł mi po tegorocznych wakacjach gdzie musiałem spędzić kilka nocy śpiąc na podłodze bo "padł" materac dmuchany. Materac był wykonany c ceraty, którą jest bardzo ciężko skleić. Powiedział bym, że jest to nie możliwe. I w tedy pomyślałem, że chyba można by taki materac zrobić samemu. Niestety po przyjeździe do domu zacząłem myśleć nad tematem i niestety nic bardzo mi nie przychodzi do głowy bo nie mam bardzo koncepcji z czego zrobić komory powietrzne. Myślałem o dętkach rowerowych aby je włożyć do jakiejś materiałowej powłoki ale dętki są okrągłe i nie bardzo to pasuje do koncepcji materaca do namiotu bo tam jak wiadomo podłoga jest kwadratem albo prostokątem. Ostatnio myślałem o starych wężach strażackich ale sam już nie wiem. wiem, że można by taki materac kupić ale myślę, że robiony samemu miałby sens bo można by go dopasować do rozmiaru podłogi w namiocie. Proszę o jakieś sugestię w tym temacie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-09-2012, 14:52
RE: Materac dmuchany
Cytat:myślałem o starych wężach strażackich
Węże strażackie są ciężkie, nie chciał byś go wlec na plecach do obozu.

hmm... nie mam zielonego pojęcia z czego można by zrobić materac, po za tym ciężko było by utrzymać szczelność ponieważ musiał byś używać kleju.

Materace oferowane w sklepach są łączone na gorąco bądź ultra dźwiękowo.

Ja osobiście wolał bym kupić droższy i lepszy jakościowo materac niż męczyć się samemu.

Ja tam się nie czepiam ale uważam, że w dzisiejszych czasach wszyscy myślą o wygodzie. Ja jak sypiałem w namiocie to nie miałem żadnego materaca tylko śpiwór i mój namiot rozkłada się w około 10-15 min. a nie jak te dzisiejsze 30 sekund i gotowe. Już nikt nie grzeje wody nad ogniskiem tylko wszyscy mają malutkie kuchenki gazowe no cóż w dzisiejszych czasach prawdziwy biwak zanika liczy się tylko wygoda.

[Obrazek: 1013595477490e8d1ba3406.gif]...już trzeci raz docinam tą samą deskę i ciągle jest za krótka...
30-09-2012, 16:09
Wczasy miałem typowo pod namiotem 14 dni więc spanie na samej podłodze - trochę uciążliwe. Poza tym materac jest wożony samochodem więc jego ciężar nie ma tu dużego znaczenia. Oczywiście bez przesady. Materac musiałby mieć około 8-10 cm grubości. Materace fabryczne maja określone wymiary nie zawsze dopasowane do podłogi namiotu fajnie byłoby mieć taką całą dmuchaną podłogę. Węże mają wewnątrz takie gumowe wkładki może by się nadawały?. Co do wygody to się zgadzam ale postęp idzie na przód, a my razem z nim więc i biwaki są bardziej "humanitarne". Też jeździłem na biwaki gdzie się wodę grzało na ognisku i zawsze można to zrobić ale kuchenka po prostu jest wygodniejsza. To już filozofia wróćmy do pomysłów. Taki materac zrobiony samemu to też własna satysfakcja to mniej więcej to samo co grzać wodę na ognisku, czy na kuchence.
30-09-2012, 16:58
A ten materac miał by się jakoś składać, powietrze było by z niego spuszczane ?

[Obrazek: 1013595477490e8d1ba3406.gif]...już trzeci raz docinam tą samą deskę i ciągle jest za krótka...
01-10-2012, 20:57
Ogólnie mam taką ideę, aby połączyć ze sobą równolegle jakieś coś (np starego węża strażackiego) albo inna elastyczną rurę, dociąć go do długości namiotu, a szerokość ustalić ilością tych np węży. Nadmuchiwanie można by wykonać przez wentyl np rowerowy do każdego węża indywidualnie. Taka jest koncepcja tylko problem jest z tymi rurami musiałyby być elastyczne. Po skończonym biwaku spuszczamy powietrze zwijamy całość w rulon i gotowe. Jak pisałem wcześniej biwaki na które jeżdżę są na zasadzie rozbicia namiotu na dwa tygodnie i potem składania całego sprzętu do samochodu i powrót do domu, więc nie noszę nic na plecach albo w plecaku. Chodzi o to aby zrobić solidny materac albo podłoge nadmuchiwaną na której można by rozłożyć śpiwory i spać.
05-10-2012, 13:56
Spróbuj nadmuchać prezerwatywy, te mocniejsze i wrzuć to wora Wink
Nie znam się na tym za dobrze, lecz można by się zastanowić nad folią.
np. Można kupić folię w Obi itp. Jest ona olbrzymia i mocna tylko trzeba by dorobić jakiś szkielet, aby nie wyszedł okrągły balon Smile
07-10-2012, 21:20
Prezerwatywy hmmm?, masz jakieś namiary gdzie takie duże i grube kupić?, bo to chyba nie byłyby rozmiaru europejskiego. Folia odpada brak możliwości sklejenia i w ogóle.
28-03-2014, 21:40
Zacny pomysł aby samemu zrobić materac, powiem ci że jakiś czas temu sam nad tym myślałem a konkretnie zimą, chciałem się już przygotować do letniego sezonu, jednak po paru testach klejenia materiałów się poddałem i kupiłem gotowy dmuchaniec tutaj. Wydaje mi się że raczej ciężko będzie znaleźć tani materiał aby wykonać coś takiego samemu, ale temat obserwuję jak by się coś urodziło to piszcie chętnie poczytam.
15-12-2014, 14:47
wooow, ale pomysł! nigdy bym na to nie wpadł, powodzenia tak czy siakSmile
03-01-2015, 17:06
Stary temat ale spróbuję go odświeżyć lato już za pół roku i materace będą potrzebne. Po serii pomysłów chyba jedyne co znalazłem to wąż dwa cale do pomp zatapialnych. Zakupiłem na próbę 1 metr i myślę, że można z niego już coś wykombinować. Wąż jest zbrojony dosyć miękki i jest zbrojony ścianka ma około 1mm. Myślałem aby pociąć je na odpowiednie długości takie jak podłoga w namiocie a następnie połączyć je poprzecznie jakimiś płaskimi parcianymi taśmami w czterech lub więcej miejscach aby się wszystko nie rozeszło. Dalej myślałem o zaklejeniu sylikonem końce węży z jednej strony i np spięciu ich plastikowymi zaciskami. Albo zastosować jakiś rodzaj korka, którym zaślepiło by się końce na stałe. W drugie końce to myślałem aby dorobić w nich jakieś zaworki do pompowania. Myślę o np wentylach od dętek samochodowych w każdym segmencie osobny albo można by też połączyć końcówki jakimiś trójnikami plastikowymi i wkleić gdzieś na jednym końcu ten wspomniany wcześniej wentyl, którym by się pompowało powietrze . Myślę, że całość miała by sens bo węże można pociąć na całą długość podłogi namiotu czyli też na tym półkolu za głowami śpiących osób. Węże nie są zbyt ciężkie więc do samochodu by pasowały poza tym myślę, że całość można po prostu zwijać w taki rulon po spuszczeniu z całości powietrza. Jedno jest pewne taki "materac" by chyba był nie zniszczalny bo by był bardzo wytrzymały, ciężki do przebicia na jakimś kamieniu czy czymś podobnym. Na pewno materiał węża by się nie starzał. nie parciał i nie rozklejał jak w przypadku materacy z ceraty czy też z gumy. Co Koledzy na taki pomysł.
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości