Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budwa rębaka do gałęzi
16-07-2012, 21:52
RE: Budwa rębaka do gałęzi
Witam
Gratuluje wykonania.

Pod jakim kątem ustawiony jest przeciwnóż?
Jakiej średnicy jest bęben i z jaką prędkością pracuje?
Czy z wyrzutnika zrębki dolecą na przyczepę?

Zbieram materiały i mam nadzieje, że do końca wakcji zbuduje coś podobnego.
Własnie interesuje mnie rębak bębnowy z górnym wyrzutem
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-07-2012, 16:32
Witam, przeciwnóż jest zamocowany do ramy rębaka na trzy utwardzane śruby M12. Względem wałka nożowego jest opuszczony poniżej linii opraw łozyskowych. Na zdjeciach to widać dokładnie. Wałek razem z nożami ma średnicę 250mm, szerokość noży w moim przypadku wynosi 230mm. Nie miałem rysunku technicznego takiego rębaka więc wykonywałem wszystko z materiałów dostępnych w moim warsztacie. Dlatego szerokość noża ma 23mm bo znalazłem jeden nóż na pobliskim złomie przeciąlem na pół i wyszedł taki wymiar. Myślę że optymalny wymiar noża to 250mm, a rozstaw pomiędzy nożami to też 250mm. W moim przypadku rębak napędzałem silnikiem 3kv 1450obr/min. Po zastosowaniu przełożenia na pasek klinowy na wałku rozdrabniającym otrzymałem ok 1000-1200obr/min. Co do napędu z ciągnika to prędkość obrotową ustalasz za pomocą gazu więc zależy tylko od przelożenia na kołach pasowych i od zadanego gazu w ciągniku.
Niestety nie dokończyłem wyżutnika do rębaka więc w praktyce nie sprawdziłem czy zrąbki dolatują do pryczepki. Wiem jednak z własnego doświadczenia że bez zamontowanego wyzutnika zrąbki błyskawicznie wędrują jakieś 4m w górę i spadają jak grad na głowęSmile
Pytałeś jeszcze jakich błędów uniknąć przy wykonywaniu rębaka. Przede wszystkim zero kompromisów, konstrukcja musi być solidna, dobrze pospawana i spasowana. Noże ze stali wysokogatunkowej, śruby do mocowania wszystkich wirójących elementów powinny być utwardzane. do mocowania noża powinny być co najmniej trzy śruby M12 utwardzane. Co do koła zamachowego to im większe tym lepsze, u mnie ma 300mm średnicy.
Powodzenia w pracach nad rębakiem, wrazie problemów pisz zawsze coś pomogę. Pozdro
18-07-2012, 22:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2012 22:52 przez szczygiel5.)
Dzięki za odpowiedz, daj znać jak wylatują zrębki jak zrobisz wyrzutnik. Ewentualnie proszę o komentarz do moich wypowiedzi na forum.

Dzisiaj byłem na złomowisku i zadobyłem trochę części, między innymi:
-koło zamachowe od prasy kostkującej welger- masa wraz z ośką i oprawami łożysk 65kg, myślę że same koło bedzie ważyło 55-60 kg, średnicy nie mierzyłem.
-dwa koła pasowe na trzy paski 14mm od kosiarki listwowej OSA, fi 130mm oraz 325mm.
- dwie obudowy stalowe produkcji rzemieślniczej, bardzo solidne fi ok 100mm
Myślę że się sprawdzą w moim rębaku, części wyszły 1,8 zł - 2 zł za kg.
Do napędu rębaka mam do dyspozycji silnik 5kw 1420 obr/min, oraz napęd WOM ursusa 2812.
Bęben planuje zrobić 300mm, tak się zastanawiam czy dając takie blachy od noża do osi bębna nie zwiększy tym samym siły wyrzucania zrębek.
Pozdrawiam
15-11-2012, 09:37
Mam kilka pytań do jojo1981 odnośnie rębaka.
Jeżeli tu zaglądasz jeszcze, proszę odezwij się.
15-11-2012, 15:17
ok jestem na forum od czasu do czasu więc pytajSmile
15-11-2012, 21:16
Witam. Od dawna myślałem o takiej rębarce lecz dopiero w tym roku
postanowiłem tą myśl ucieleśnić. Założenia jak u kolegi.
Wobec wielu informacji w internecie ten i tu, temat pomógł mi najbardziej,
a korzystając z zaproszenia ośmieliłem się, zarejestrowałem i wywołałem kolegę.
Moje pytania:

- czy cięcie gałęzi z taką szybkością nie jest za szybkie (pod kątem bezpieczeństwa pracy) ile to jest Huh?. Wychodzi 7.2 km/h, szybki piechur. Poniżej kilka linków. Jeżeli możesz to wskaż coś w przybliżeniu

http://www.youtube.com/watch?v=41Bh7fwLIWM
http://www.youtube.com/watch?v=arewWBCpQ...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ZK_czHW64...re=related

-jaka jest średnica wałka bębna tnącego (mam półośkę fi 45mm przed
obróbką, łożyska 40x90mm i mieszane uczucia czy to nie mało)?

-jak sobie daje rade unieruchomienie ramion noża na wałku za pomocą klina (Zamierzam przyspawać)?

-z jakiego ceownika jest wykonana rama? (50mm.)?

-czy bęben tnący był wyważany

-czy wyrzutnik jest dokończony i jak sobie radzi z wyrzutem na przyczepkę lub wóz.

Zależy mi na zwartej budowie oraz, niepotrzebnie nie chcę ładować w maszynę grubych i ciężkich materiałów. Będzie pracować z C360 lub silnik 4,5kw 1450obr/min. Odnośnie szybkości cięcia to myślę ewentualnie skrócić długość zrębek do 3cm, wtedy by zwolniło i mniejsze obciążenia na wałek.
Pomimo mojego wieku jest to moje pierwsze forum w którym wziąłem udział. W razie jak coś walnę nie tak , zwróć mi uwagę.
15-11-2012, 23:45
Witam, postaram się odpowiedzieć jak najbardziej fachowo i dokładnie. Co do pracy przy cięciu gałęzi rębakiem podstawowymi środkami ochrony są rękawice, okulary i nauszniki (stopery), bo maszynka lubi pohałasować i po dłuższej pracy dzwoni w uszach. Co do prędkości wciągania gałęzi to nie ma to wpływu bezpośrednio na bezpieczeństwo pracy. Co do podanych przykładów to mój rębak chodzi z podobną prędkością co ten drugi filmik. Skrócenie zrębek do 3cm niewiele pomoże, a wydaje mi się że po prostu zrąbki będą za drobne i słabo będą się palić.
Wałek ma następujące średnice:
-łożyska 35mm
-w miejscu połączenia z ramionami 40mm
-środek wałka ok 45mm
Wałek o takich parametrach spokojnie wystarcza. U mnie połączenia klinowe sprawują się bardzo dobrze, Zależało mi na tym aby wszystko można było rozebrać, obawiałem się też że przy spawaniu może się pokrzywić wałek.
Półoś na wałek? nie wiem czy przypadkiem nie jest hartowana i nie nadaje się do obróbki. Zwykły stalowy wałek najlepiej się nadaje.
Ceownik 50mm.
Nie wyważałem bębna, wystarczy dokładnie wykonać i nic nie drga.
Nie dokończyłem wyrzutnika, bo skończyły mi się gałęzieSad i na razie nie jest mi rębak do niczego potrzebnySad
Jeżeli chodzi o prędkość to i tak przy ciągniku można sobie ją regulować gazem.
Ogrzewam zrębkami już drugi miesiąc i jako opał sprawdzają się rewelacyjnie. Piec mam zasypowy ze sterownikiem więc zasypuje, podpalam i mam spokój na kilka godzin. Pozdrawiam i powodzenia.
16-11-2012, 11:14
Krótkie zrębki na pewno będą się palić krócej i bardziej gwałtownie. To prawda że jest to dobry opał. W wcześniejszych latach dużo paliłam trotami, nawet 20 kubików/sezon w piecu sas z sterownikiem i wbrew opiniom wcale przykładanie nie było uciążliwe. Podstawa to suchy opał.

Czyli wałek taki sam. Znam bliski przypadek wykorzystania półośki w tym celu i spawaną. Był to jednak wałek ponad 60mm gruby, spawy trzymają ponoć dobrze. Jednak i ja mam takie same obawy co do spawania i stąd pytanie o rozwiązanie z klinem. Zobaczę co będzie jak tokarz przyłoży nóż, może trzeba będzie szukać innego materiału.
To i rama nie musi być z ceownika 80-tki, duża i ciężka, tak jak mi sugerowano.
W moich przemyśleniach kolega mnie utwierdził. Zostanę przy zrębkach 5cm. A jak będzie wyjdzie w praniu, zawsze można założyć większą zębatkę.

No cóż, powoli, w wolnych chwilach będę działał dalej. Trochę to potrwa ponieważ bardzo mi się nie spieszy. Jak mi coś z tego wyjdzie to się pokaże. Jeżeli będę w potrzebie to zapytam jeszcze.
Dzięki za pomoc.Wink
23-11-2012, 17:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2012 21:33 przez grzes.)
JOJO! Zębatki to 25z mniejsza i 41z większa?
Jak byś przechodził koło maszyny to zmierz średnicę lub obwód wałka podającego. Ciekaw jestem jak sie ma wyliczenie matematyczne do faktycznej szybkości podawania gałązek. Naniósł bym poprawki do moich zamiarów. Mi się nie spieszy, tak że to przy okazji. Chyba że masz to wszystko w głowie jeszcze.
26-11-2012, 20:45
Niestety maszynę pożyczyłem, więc niestety nie mogę na bieżąco podawać wymiarów, bo po prostu ich nie pamiętam i nie mam jak zmierzyć. Na pewno większa zębatka ma 41zębów, na mniejszej nie pamiętam. Jeżeli chodzi o wałek podający (wciągający) to proponuje poszukać wałka od sieczkarni, po odpowiedniej obróbce i adaptacji pasuje idealnie. Nie ma większego znaczenia czy ma on 80 czy 50mm, ja miałem wałek od chyba 100letniej sieczkarni od słomy wykopany gdzieś z ziemi u wujka. Kowalskiej roboty, strasznie krzywy, żeliwny więc dość miękki i łatwy w obróbce. Średnica mniej więcej 60-70mm. Wymiar jak wyjdzie nie jest najważniejszy. Cały pic polega na tym żeby zgromadzić wszystkie potrzebne elementy do budowy rębaka a potem dobierać odpowiednie przełożenia przekładni pasowej i przekładni łańcuchowej metodą prób i błędów, lub poprzez obliczenia.
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości