Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budwa rębaka do gałęzi
17-02-2013, 21:56
RE: Budwa rębaka do gałęzi
Napotkałem ostatnio coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=t_CkP5CVJ...wmW7jgfUgW
Chyba najprostsza możliwa konstrukcja
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2013, 23:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2013 23:31 przez grzes.)
Witam nowego na forum miłośnika rębeków.
Kolejny przykład rębaka walcowego z jednym walcem tnącym, a i owszem prosta konstrukcja. Zapraszam do dyskusji.
Mam nadzieje że jojo piszesz prawde i nie polecę w stronę słońca razem z nożem jak się mi ta stożkowa śruba odkręci Undecided Konstrukcja jak większoć, dobrze by było żeby z tego nie wyszła najciekawsza klapa na forum
Wczoraj siedziałem i siedziałem w garażu i urodziłem w końcu walce. Na razie tylko przyspawałem piórka, nie wiele, ale już coś.
Dzięki jarro za info,wychodzi że tnie krótsze kawałki niż matma pokazuje.
Rzeszowiak przy wstawianiu zdjęć zwróć uwagę na ich wielkość, nie mogą mieć więcej jak 500Kb, trzeba jeszcze kliknąć przyciski ”dodaj załącznik” i ”wstaw do posta”, wstawia tam gdzie jest kursor.
Szajby to duża 250, mała 155mm, trzy paski 17stki, długość ośki 32cm.
Gość robi rębaki takie jak pokazał kolega potegat. Ta cena dotyczy kompletu, mówił że same szajby też sprzeda.
18-02-2013, 00:55
wojciech1 w 35 poście jojo1981 wrzucił linka do projektu rębaka w formacie pdf tam masz dość prosto wszystko rozrysowane i omówione powinno Ci pomócSmile

konstrukcja chyba maksymalnie uproszczona i pewnie nie zawodna, choć jak dla mnie troche mało praktyczna chociażby ze względu na brak wyrzutnika, więcej gałęzi robi się kupka na przyczepce zacznie się wysypywać itd
chcię zbudować jeszcze taki walcowy rębak żebym mógł nim "targać" grube gałęzie na takie dłuższe kawałki bo teraz męczę się spalinówką albo cyrkularką a to wiadomo trochę powoli idzie w porównaniu do takiego sprzętuSmile
youtube kopalnią wiedzy heheSmile

http://www.youtube.com/watch?v=oBaRZRh56cQ
19-02-2013, 21:37
    Do budowy swojego rębaka "zaadoptowałem"całą kompletną ramę wraz z napędem(wałek na łożyskach i koła pasowe}od kosiarki Osa.W związku z tym że jeszcze inne elementy pasują wyśmienicie,jest pomysł na pewien patent.Chodzi o połączenie napinacza pasków z dzwignią,za pomocą której można by błyskawicznie w razie W,luzować paski i wyłączyć napęd.Dzwignia była by obok leja wciągającego(w kolorze żółtymTongue),jeszcze nie wiem jak by to wyglądało w szczegółach ale wstępnie widać że da radę.Poniżej wkleję nieudolny rysunek jak miało by to wyglądać.Nie sugerować się wyglądem i proporcjami,chodzi o sam pomysł.Tylko podstawowe pytanie do panów,czy miało by to sens i rację bytu?Może ktoś robił coś podobnego i ma jakieś wskazówki?A może po prostu dać sobie siana?Wszelkie porady mile widziane.
19-02-2013, 21:43
Jak widać mam jeszcze problemy z wklejaniem rysunków,miał być pod spodem a jest na poczatku i to mały.Ale jak sie go kliknie to sie powiększa Wink
19-02-2013, 21:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2013 22:00 przez jarrro20.)
pomysł dobry tylko według mnie żeby rozłączyć napęd paski musiały by być bardzo luźne i robi się duży problem żeby je napiąć napinaczem z tą dzwignią i szybko zluzować kłopotliwy będzie mechanizm na tyle mocny by dobrze naciągać paski z możliwością łatwego i szybkiego zluzowana, ja zrobiłem to naciągiem pasków tak że podczas pracy nie ślizgają a w razie zablokowania noży uślizgoją bym zdążył dobiec do wyłącznika womuSmile

chyba że zastosował byś coś w rodzaju sprzęgła rozłączanego które połączone było by z napinaczem i dzwignią rozłączającą
19-02-2013, 22:43
Dzięki za zachętę:shy:Jeśli kojarzysz konstrukcję Osy, to przy ramie jest zamontowany taki ruchomy (na dwóch tulejach)trójkąt z rur na którym jest solidny napinacz pasków.Z kolei trójkąt ten(na pewno ma swoją fachową nazwę której nie znam}zakończony jest gniazdem w którym za pomocą sworznia,połączona jest cała listwa z kosą.Normalnie ten trójkąt jest w pozycji poziomej,ja mam zamiar przekręcić go w pion.Już próbowałem i da się bez problemu.Najlepsze jest to że nie potrzeba wielkich przeróbek.Z kolei w kosiarce konnej jest taka dzwignia którą pochyla się listwę(wyżej i niżej)a blokowana jest przez zazębienie na takiej zębatce.I to mam zamiar wykorzystać.Nie muszę dodawać że to wszystko jest tęgie i solidne i może się nada.Będę nad tym pracował a nuż się uda.
19-02-2013, 22:46
Zool powiem z własnego doświadczenia, podczas pierwszych prób rębaka urwało mi śrubę mocującą nóż, po kilku obrotach nóż się zaklinował w obudowie. To był moment, nawet nie zdążyłem zareagować, a wyłącznik prądu był zaraz przy leju pod ręką. Zamiast wyłączać sp.... uciekałem zupełnie w innym kierunkuSmile Myślę że przyspieszenie miałem jak niejeden zawodowy sprinter. 15mm nóż z gatunkowej stali wygięło w pól, pogięło też trochę obudowę. Paski automatycznie zaczęły się ślizgać. Nie sądzę żeby takie sprzęgło coś pomogło, zanim zdążysz zareagować co ma złego się stać już dawno się stanie. Myślę że w kryzysowej sytuacji najlepiej wyłączać od razu silnik czy to spalinowy czy elektryczny. A jak zacznie coś złego się dziać to w pierwszej kolejności należy chronić własne cztery litery a potem dopiero maszynę. U mnie skończyło się na chwili strachu i małym remoncie. A miałem zamontować na trzech śrubach nóż, ale urwałem gwintownik w jednym z otworów i zostawiłem na dwóch.
19-02-2013, 23:20
No cóż,to wszystko prawda.Zawsze jak coś się dzieje złego, w dodatku przy tych obrotach,przebiega błyskawicznie.Niemniej jednak,jeśli nie okaże się to skomplikowane, zrobię ten szczegół techniczny.Jojo ,przy okazji zapytam,ukończyłeś ten pionowy wyrzut?
19-02-2013, 23:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2013 07:22 przez grzes.)
Swego czasu jeździłem do austri, tam przy pompie mieli rozwiązanie z szybkim napinaniem pasków. Nie wiem czy ten sposób by się tu sprawdził, ponieważ tam pracował silnik ok. 2kw. W przypadku awarii podzielam zdanie jojo. Natomiast bardzo przydatne będzie jak nie daj Bóg złapie rękę, z drugiej strony może lepiej zrobić ręczne podnoszenie górnego wałka. Jak będę miał chwile to spróbuje wkleić rysunek. Też rozważałem to zastosować.
Jarro i Jojo proszę o podanie rozmiarów wyrzutnika i kosza.
Załączniki wkleja tam gdzie kursor w danej chwili się znajduje.
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości