Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
drewniane schody renowacja ?
15-11-2011, 01:47
Sad drewniane schody renowacja ?
Dobry wieczór Panowie i Panie.
czy takie schody (zdjęcie ze strony http://www.otoschody.pl )
http://www.otoschody.pl/photos/gallery/2...niane6.jpg
można naprawiać skutecznie i bezpiecznie samodzielnie?
Nasze są już wiekowe, mają tyle co dom, wiec ponad 20 lat z wymianą ze względu na finanse chcielibyśmy poczekać i na razie je ulepszyć samodzielnie. Niektóre schodki już skrzypią, poręcz nieco się chwieje, ale nam chodzi o takie rzeczy kosmetyczne. Może ktoś już ma to za sobą?
Czy jest coś na co trzeba zwrócić uwagę?
z góry dziękuję za odpowiedź
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2011, 17:19
RE: drewniane schody renowacja ?
Takie schody jak najbardziej możesz naprawić samemu nie ma w tym nic skomplikowanego.
Nie wiem jak twoje schody wyglądają i w jaki sposób są zmontowane ale w moich na chwiejącą poręcz pomogła wymiana starych wkrętów na nowe trochę grubsze i dłuższe.
Jeśli chodzi o skrzypienie stopni to ja takiego problemu nie mam ale gdzieś czytałem że można wstrzyknąć sylikon w szpary albo wkręcić śruby. Jeśli możesz zdemontować sam stopień który ci skrzypi to najlepiej będzie go wkleić na wikol albo inny dobry klei do drewna.

[Obrazek: 1013595477490e8d1ba3406.gif]...już trzeci raz docinam tą samą deskę i ciągle jest za krótka...
15-11-2011, 18:53
Dziękuję bardzo. Chciałam zlecić to firmie, ale stolarz zaczął mówić coś o tym, że kiedyś drewno było inaczej zabezpieczane przed szkodnikami i tak dalej, aż w końcu podał cenę tak astronomiczną, że bardziej opłacało się montować nowe. Nie obrażając Panów z forum, niestety większość fachowców tak właśnie traktuje kobiety.
29-12-2011, 13:24
ale czasami faktycznie koszty przewyższają wymianę na nowe. ja też raczej będę wymieniał całe schody zamiast je remontować...

Jeśli interesuje Cię magazyn w formie stali powinieneś odwiedzić http://www.cobouw.pl, gdzie znajdziesz propozycje zagospodarowania swoich zasobów.
22-10-2012, 11:00
Sani mamy schody drewniane od firmy Prudlik. Wiem również jak ciężko jest wybrać konkretne schody bo teraz atrakcyjnych wzorów jest cała masa. Inna sprawa - nieruchomość z takimi schodami wygląda genialnie.
24-10-2012, 13:49
(15-11-2011 18:53)Teresa napisał(a):  Dziękuję bardzo. Chciałam zlecić to firmie, ale stolarz zaczął mówić coś o tym, że kiedyś drewno było inaczej zabezpieczane przed szkodnikami i tak dalej, aż w końcu podał cenę tak astronomiczną, że bardziej opłacało się montować nowe.

Teresa, tutaj nie ma się co obrażać...
Stolarz podał pewnie cenę adekwatną do włożonej pracy. Pamiętaj, że to co wydaje się proste dla laika, wcale nie musi być takie w rzeczywistości.

Stopnie skrzypią, bo zapewne pokruszyło się lepiszcze, którym były przyklejane do podłoża. Jeśli chcesz wyeliminować skrzypienie, jedyną metodą dającą 100% efekt jest ściągnięcie stopni, wyrównanie podłoża i ponowny montaż. Całość trzeba także na nowo pomalować i zalakierować. Warto też pamiętać, że wyrównywanie schodów wiąże się z określonym reżimem technologicznym - mówić prościej należy pozwolić odparować wilgoci i dopiero później montować nowe stopnie. Jeśli trafisz na dobrego stolarza, to usunięty stopień pomaluje w sposób, który sprawi, że nie odróżnisz do go reszty. Stare i nowe deski będą pewnie miały inną wilgotność, więc to też ma znaczenie. Niech Cię nie kusi, żeby kupić nowy stopień w markecie i zamontować go.

Kondzio - kleje polioctanowe (czyli, np. vikol) nadają się do klejenia drewna. Do przyklejania schodów na beton stosuje się kleje dwuskładnikowe, bądź konstrukcyjne, albo też pianki poliuretanowe. W ostateczności można przykręcać schody do betonu i dawać na to fleki, żeby zaślepić wkręt, ale nie jest to ani estetyczne, ani zgodne ze sztuką. Vikol nie zwiąże drewna z podłożem, bo zakładam, że samo podłoże nie jest także zwarte.

Tralki (czyli poręcze) są zazwyczaj wklejane. Jeśli dom jest sprzed kilkudziesięciu lat, to trzeba założyć, że robił je stolarz. A ten nie używał półśrodków. Tralki trzeba usunąć, dokładnie oczyścić gniazda. Następnie odpylić, wkleić i polakierować. Wkręty to półśrodek na rok, może dwa. Czopy są znacznie solidniejsze, tym bardziej, że chodzi o konstrukcję poddaną rozmaitym obciążeniom.
Jeszcze jedno - silikon na malowane schody? Kiepsko to widzę. Po pierwsze trzeba dobrać odpowiednio kolor. Po drugie usunąć starą powłokę, bo silikon musi mieć dobrą przyczepność. Sporo pracy, a nie da spodziewanego efektu.

Proszę wybaczyć przydługi wywód, ale starałem się opisać proces w miarę dokładnie. Samodzielnie można odnawiać proste schody kładzione na beton - bez nosków i podstopnic. Wówczas wystarczy dobra szlifierka i duuuużo czasu ;-)

http://www.PanFleks.pl - niezależny blog dla majsterkowiczów.
Testy narzędzi, projekty i porady.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
26-08-2013, 17:00
Jeśli można podepnę się pod temat.
Co prawda nie chodzi o renowację, ale nie znalazłem tematu "skrzypienia schodów" i co by nie zaśmiecać dopiszę się tutaj.
Mam schody ażurowe wykonane z drewna jesionowego. Są to schodki tradycyjne, zabiegowe. Stopnie osadzone w dwóch policzkach. Radość z posiadania była krótka. Po prostu bardzo mocno skrzypią stopnie zabiegowe (czyli 2,3,i 4 stopień licząc od dołu Wink ). Ostatnio prysnąłem silikonem w sprayu, ale coś nie bardzo pomogło. Doradźcie co jeszcze mogę z tym zrobić. Już powoli zaczynają mnie rozwalać.Confused
29-09-2013, 23:36
Piszesz że krótko się nimi nacieszyłeś, zgłoś się do stolarza który Ci je montował z uwagi na reklamę jaką wniesiesz po takich poprawkach powinien się pokazać Smile

Ja do wangi trepy przykręcam śrubami + klej, demontaż jest prosty wchodzisz pod schody szukasz zaślepek, rozwalasz odkręcasz, odbijasz trepy ze skrzypiącymi nie powinno być problemu widocznie ktoś zapomniał o kleju. Papierek ścierny klej nakrętki. Polecam klej do drewna marki "soudal" można kupić np. w Unimecie raczej ogólno-dostępne, nie drogie.
Zapomniał bym tak jak trep to masa drzewa, tak czółko może być przybite do trepa np. gwoździkiem + klej i tutaj potrzeba trochę sprytu i wyczucia żeby nie zniszczyć.

Co do renowacji wierzchniej, Panii Teresie polecam popytać cykliniarzy może zrobią to taniej.

Pozdrawiam,
Kamil Socha

Tutaj pracuję.:
Schody Rzeszów
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
11-11-2013, 11:17
Krótko, czyli 5 lat. Tak więc okres gwarancji minął.
Zbieram się coraz bardziej do demontażu i ponownego złożenia. Z tego co widziałem, montaż był na śruby z użyciem silikonu i szarego mydła.
Choć nie będzie to takie proste - jeden policzek jest przy ścianie (brak dojścia do śrub mocujących). Demontaż raczej po ściągnięciu całości na dół.
Będzie ciężko, ale chyba nie ma innego wyjścia.
29-09-2014, 17:20
Skrzypienie to kwestia poprawienia mocowania danego stopnia. Renowacje robi np. mój wuja, który bardzo lubi tego typu prace - jego firma przeważnie zajmuje się schodami. Ostatnio zajmował się schodami typu Bartinox i też dał radę.
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości