Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy mogę zająć się elektroniką cyfrową?
03-11-2011, 15:04
Czy mogę zająć się elektroniką cyfrową?
Znam absolutne podstawy elektroniki analogowej. Jednak, mało mnie ona pasjonuje. Za to elektronika cyfrowa bardzo mi się podoba i bardzo chciałbym się tym zająć. Pytanie, czy dam sobie radę z tak małą wiedzą elektroniczną? A jeżeli nie to ile mniej-więcej musiałbym się uczyć elektroniki analogowej, żeby móc się zabrać za cyfrową?

"Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno." - Edward Murphy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-11-2011, 17:06
RE: Czy mogę zająć się elektroniką cyfrową?
to przychodzi z czasem na początek kup sobie parę układów i poćwicz warto też zrobić sobie taką tabele prawdy i trzymać się blisko niej.....

Nigdy nie kłóć się z głupcem. Najpierw ściągnie Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem
03-11-2011, 17:40
Co masz na myśli z "tabelą prawdy"?

03-11-2011, 18:12
Zależy co rozumiesz przez "elektronikę cyfrową". Mikrokontrolery? Podaj co wiesz, to będzie łatwiej doradzić.

Grafika 2D, Modele 3D twoich projektów, Projektowanie stron WWW oraz programowanie aplikacji web
03-11-2011, 18:35
Ogólnie sprawa jest łatwiejsza niż w analu jeśli chodzi o podstawowe układy. Masz bramki, elementarne cegiełki, oprócz zasilania używasz sygnałów 1 i 0, czyli +5V i GND. Zobacz w google co to bramka OR i NAND. Reszta wszystko podobnie na tej samej zasadzie. Dalej masz przerzutniki, dalej liczniki, rejestry, multipleksery, dekodery. To taka podstawa. Prosta i przyjemna wiedza do nabycia z każdej książki. Jeśli chcesz coś o mikrokontrolerach, bo ja bym to podciągną pod cyfrówkę, to już kolejny schodek w nauce. Różne języki programowania stary assembler, bascom, C. Wszystko do ogarnięcia. Złóż jakiś prosty układzik na kostkach cmos czy ttl, najlepiej żeby mrygało, albo zagrało, jak potrzebujesz pomocy pytaj na forum, to jest na tyle proste, że na pewno zaskoczysz, pozdrawiam

[Obrazek: userbar7.jpg]
ERES - Elektronika dla początkujących.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
03-11-2011, 18:56
tabela prawdy to taka która pokazuje ja zachowa się dana bramka po podaniu wysokiego lub niskiego sygnału na jej wejścia

Nigdy nie kłóć się z głupcem. Najpierw ściągnie Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem
03-11-2011, 19:58
Na pewno elektronika cyfrowa ci się bardziej spodoba, bo jak coś robisz to nie musisz wkładać tak dużego wysiłku, a efekt jest bardzo zadowalający. Smile
Napisz coś więcej, co umiesz, na co Cię stać. Smile

Grafika 2D, Modele 3D twoich projektów, Projektowanie stron WWW oraz programowanie aplikacji web
03-11-2011, 21:53
Prawda jest taka, że chyba największym moim osiągnięciem jest multiwibrator astabilny. Znam działanie tranzystora, kondensatora itp. Znam i rozumiem zasadę działania i budowę zasilacza (najprostszego, bez scalaków) i wytrawiłem parę płytek drukowanych. Z drugiej strony z czystej ciekawości czytałem odrobinę o el. cyfrowej i zrozumienie działania np. takich bramek logicznych zajęło mi zdecydowanie mniej czasu niż zrozumienie działania tranzystora. Zdecydowanie logiczniejsze wydaje mi się np. zaprogramowanie układu do określonego działania niż budowanie takiego układu z pojedynczych el. analogowych. Co prawda zauważyłem, że nawet układy cyfrowe zawierają trochę analogu więc to by było do douczenia.

04-11-2011, 18:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2011 18:10 przez dwiszu.)
Rozumie, że jesteś hobbystą. Tu masz przykład połączenia w moim schemacie części cyfrowej z analogową. Sterowanie cyfrowe, układ wykonawczy analogowy. Na wejściu masz dekoder który po odebraniu sygnału ze zdalnego sterowania (nie ma nadajnika na schemacie) ustawia przerzutnik typu D w konfiguracji zatrzask i tranzystorek włącza przekaźniki.
Czyli co? wiedza z wszystkich dziedzin jest potrzebna jeżeli chcesz coś budować.

[Obrazek: safasfasfdasdfasfasdf.png]

[Obrazek: userbar7.jpg]
ERES - Elektronika dla początkujących.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
04-11-2011, 18:59
nie no ten schemat jest troszkę za trudny ja polecam na początek takie coś
takiego mała rzecz a cieszySmile

Załączone pliki
.pdf  RGB.pdf (Rozmiar: 342,55 KB / Pobrań: 13)

Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości