Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilacz na Lm317... dziwne zachowanie
10-10-2011, 09:30
Zasilacz na Lm317... dziwne zachowanie
Witam.
Zbudowałem zasilacz taki jak na schemacie, miał być dzielony na dwa oddzielne zasilacze ale z tego zrezygnowałem i pozostała tylko część z LM317.
Prawie wszystkie wymagania mu postawione spełnia, mało się grzeje, wytrzymuje zwarcia przewodów wyjściowych, pozwala na zasilanie wkrętarki 14,4V.
Jednak ma pewien defekt, jest nim że nie reaguję na zmianę napięcia.
Za pomocą dostępnego w sieci kalkulatora do tego stabilizatora wyliczyłem potrzebne rezystory by uzyskać interesujące mnie napięcia (3, 6, 9, 12, 14.5 i maksymalne).Na przykład przy rezystorze ok 300ohm powinno być napięcie około 3v a bez obciążenia zasilacz daje ponad 9V a z obciążeniem ( silnik od dmuchawy z malucha) spada do ok 7V przy prądzie 1,1A. Po kilki minutach pracy LM ma ok 20stC, tranzystory ledwo wyczuwalne (wszystkie układy na radiatorach).
Co jest z tym układem, czy co źle zrobiłem?

Załączone pliki Miniatury

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-10-2011, 14:38
RE: Zasilacz na Lm317... dziwne zachowanie
aja mam inne pytanie po co tak koło układu 317 jest ta dioda dziwnie podłączona.

Nigdy nie kłóć się z głupcem. Najpierw ściągnie Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem
10-10-2011, 14:56
Diody przy stabilizatorze tworzą jakieś tam zabezpieczenie go przed napięciem wstecznym czy coś takiego ( więcej na ten temat znajdziesz w nocie katalogowej LMa).
10-10-2011, 18:36
ale chodzi mi o tą diodę po prawej stronie nie tą na górze to połączenie nie ma sensu można by było pominąć to diodę

Nigdy nie kłóć się z głupcem. Najpierw ściągnie Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem
10-10-2011, 19:13
Zgadzam się, można by było narysować to na schemacie prościej.

Grafika 2D, Modele 3D twoich projektów, Projektowanie stron WWW oraz programowanie aplikacji web
23-10-2011, 23:14
Witam
Jak możesz to wrzuć zdjęcia płytki od strony lutowania. Może nie dopatrzyłeś się jakiegoś zwarcia. W części z lm317 tranzystory bd250 są dla zwiększenia wydajności prądowej zasilacza. Odłącz je na próbę, bd136 też wywal i wtedy sprawdź regulację napięcia. Przez nie może Ci się mostkować napięcie na wy zasilacza.

[Obrazek: userbar7.jpg]
ERES - Elektronika dla początkujących.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości