Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diody i NE555
02-01-2011, 16:42
Diody i NE555
Cześć.

Jestem nowy w temacie układów cyfrowych i chciałbym się dowiedzieć jak podłączać diody do wyjść scalaków, żeby dowiedzieć się czy jest stan niski czy wysoki. Przykładowo podłączyłem timer 555 zgodnie z kalkulatorem tego wortalu, tak żeby działał z częstotliwością 2 Hz (chodzi o to żeby efekt dało się zobaczyć), ale jak podłączę diodę szeregowo z rezystorem do wyjścia to ona świeci się cały czas i teraz nie wiem czy cały timer jest źle połączony (nawet jak odłączę "reset" to dalej się dioda świeci) czy samo połączenie diody na wyjściu jest złe.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-01-2011, 18:26
RE: Diody w układach cyfrowych
Schemat w kalkulatorze powinien być ok, w końcu został wzięty z dokumentacji producenta.
Tam nie powinno być błędów. Obliczenia również są wykonywane wg. wzorów z dokumentacji i o ile nie psuje się nic po drodze, to wartości elementów też powinny być dobre. Jak dokładnie podłączona została dioda z rezystorem - z jednej strony jest przyłączona do układu, to jasne, ale gdzie został dołączony drugi koniec? I jak z kierunkiem włączenia diody (anoda/katoda)?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
02-01-2011, 20:22
wyjście licznika (pin 3) do 1. nóżki rezystora np. 220 Omów, a 2. nóżka do anody diody LED (czerwonej), z kolei katoda do tej samej masy co licznik 555.
02-01-2011, 21:30
Połączenie wygląda na dobre i o ile układ jest zasilany to powinno być ok. Może podaj wartości rezystorów i kondensatora, którymi ustala się czas trwania impulsu. Gdyby były nieprawidłowe, częstotliwość mogła by być albo tak duża, że impulsy zlewały by się w ciągły obraz, albo zbyt małą i impuls można by zinterpretować jako ciągłe zaświecenie.

Możesz spróbować podać na wejście resetujące (4) stan niski, czyli dołączyć do masy. Wtedy dioda nie powinna zaświecić, bo na wyjściu będzie napięcie bliskie 0V. Jeśli tak się nie stanie, można podejrzewać uszkodzenie timera.
03-01-2011, 00:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2011 00:09 przez dwinar.)
Reset na szczęście działa, bo dioda gaśnie. Parametry to C2 = 22nF (kondensator 22nM63), C1 = 1uF (105J63 - jeśli dobrze rozumiem to jest milion pF, zatem 1uF), Ra = 0 więc daję zwarcie zwykłą łączówką i Rb = 1MOhm (1 mega om). Jak odłączę rezystor Rb i zostawię rozwarcie to dioda też świeci. Całość wg obliczeń powinna dać ok. 1.4s trwania impulsu przy wypełnieniu koło 50%.

Dodałem zdjęcie w załączniku, żeby ewentualnie zobaczyć jak to wygląda na płytce, może coś przeoczyłem. Pomimo koszmarnego łączenia nie widzę zwarć.

Załączone pliki Miniatury

03-01-2011, 16:54
Wydaje mi się, że rezystor od diody jest dołączony do złego wyprowadzenia NE555 - do pinu 2 zamiast 3 (zdjęcie jest trudne w tym przypadku, ale myślę, ze cień prawdę mówi). W tym wypadku przy dołączeniu diody do wyjścia TRIG (2), a przy okazji THRES (6) mogły tam panować napięcia większe od 1/3 wartości zasilania, dzięki czemu dioda świeciła cały czas, a przy okazji reagowała na reset.
07-01-2011, 00:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-01-2011 02:50 przez StoQ.)
RE: Diody i NE555
Miałem to samo.. tylko chciałem zrobić generator 200Hz z wypełnieniem 50%.. niestety nie chciało działać.. daj zamiast Ra=0Ohm np 10k Ohm i zobaczysz że ruszy Big Grin nie mam pojęcia właśnie dlaczego tylko tak jest :/ bo niby powinno być 0 :/

zapomnialem że to daje 200mA na wyjściu i zjarałem diodie Tongue Ale smierdzi Big Grin

edit:

Dobra.. w końcu to opanowałem.. słuchaj jeśli Ci ciągle świeci to zrób tak jakbyś chciał dać 51% wypełnienia. Wtedy RA nie będzie miał zerowego oporu i wszystko powinno ruszyć.. ja dodatkowo zamiast RA dałem potencjometr 1M i zamiast RB też taki potencjometr 1M. I między wyjście NE555 7 a 6 wstawiłem 4148 w kierunku do 6 i między RB a 6 4148 w kierunku do RB i mogę zwiększać i zmniejszać częstotliwość mrygania. I wypełnienie.. Jutro na uczelni sprawdzę w jakich przedziałach mogę regulować wypełnienie na oscyloskopie.. i do jakiej częstotliwości mogę go podnieść Big Grin

Teraz muszę tylko wymyślić jak z tego zrobić generator 2 fazowy.. bo zupełnie nie rozumiem co mam zrobić z nim i o co chodzi żeby był 2 fazowy.. ktoś ma jakiś pomysł?

Bo dokładnie muszę zrobić generator 2 fazowy unipolarny.. z regulacją wypełnienia i częstotliwości od 10hz do 200hz i 1-99% wypełnienia Big Grin i nie wiem co to znaczy 2 fazowy unipolarny Big Grin ten 2 fazowy to niby że muszę obrócić o 180stopni.. ale co i jak :/ ehh głupie projekty Smile
07-01-2011, 19:54
StoQ - dzięki za zasygnalizowanie problemu z kalkulatorem - wygląda na to, że przy ustawieniu wypełnienia na 50% jeden z rezystorów miał wartość 0, a powinien mieć nawet niewielki opór. Poprawiłem kalkulator, teraz powinien omijać ten przypadek i po prostu nie liczy dla wypełnienia 50%.
07-01-2011, 20:43
Dzięki ogromne Wam obu za pomoc, faktycznie był problem z tym Ra = 0 Omów, teraz śmiga.

PS
Nie mam pojęcia co to generator 2 fazowy, ale na pocieszenie powiem, że też męczę się z dwoma projektami na uczelnię (zamiast się uczyć do sesji O.o), właśnie potrzebowałem zegara (CLK) do pozostałych scalaków Big Grin

Pozdro!
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości