Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amatorskie pytanie dotyczące szlifowania
16-12-2017, 10:57
Amatorskie pytanie dotyczące szlifowania
Cześć wszystkim!
Jestem tu nowy, niedawno odkryłem jak bardzo relaksuje mnie robienie półek szafek i innych drobiazgów z drewna.

Chciałbym uczynić drobny krok na przód w geście życzliwości dla moich rąk (ponieważ wcześniej szlifowałem ręcznie) i kupić sobie szlifierkę. Oczywiście tak naprawdę nigdy wcześniej nie posługiwałem się szlifierką. Chciałem kupić jak najtańszą szlifierkę do szlifowania desek na półki na książki (które uzyskałem dzięki rozwaleniu paleciaków). Ogólnie to wszystko robię w pokoju w akademiku i nie mam do dyspozycji jakiegoś miejsca, w którym mógłbym urządzić sobie warsztat.

Chciałybym więc zapytać, czego potrzebuję oprócz szlifierki żebym mógł szlifować - Jakiś stół, imadło do stabilizacji szlifowanego przedmiotu - czy może macie jakieś swoje własne rozwiązania?

Chciałbym też zapytać was mądre majsterkowe głowy jaki rodzaj szlifierki i papieru byście mi doradzili do tak sporadycznego użytku (ale oczywiście pełnego zapału)?

No i oczywiście na końcu chciałbym się przywitać!
Cześć jestem Wojtek! Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2017, 21:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2017 21:46 przez Wieala.)
RE: Amatorskie pytanie dotyczące szlifowania
Witaj, fajnie ze złapałeś bakcyla stolarskiego. Mnie też kręci zapach obrabianego drewna i raduje każda wykonana własnoręcznie półka :-) Szlifowanie jest samą radością, kiedy wszystko wychodzi równo i gładko.
W akademiku trudno będzie Ci uprawiać sztukę stolarstwa. Wymaga sporo miejsca i nieźle się śmieci, a także sporo hałasuje. Lepiej będzie chyba kupować deski już wyszlifowane a nawet przycięte i dopiero z nich skręcać mebelki.
Ale jeśli koniecznie chcesz szlifować, to zainwestuj w niewielką szlifierkę tarczową. Jest tania i dokładnie szlifuje kwadratowe, ścięte i krzywe powierzchnie czołowe desek oraz powierzchnie boczne. Więcej na razie Ci nie potrzeba, bo przecież kupisz deski z wyszlifowaną już powierzchnią płaską.
Szlifierka taka pozwala na łatwą wymianę papieru ściernego o rożnych granulacjach w zależności od rodzaju drewna i dokładności obróbki.
Poniżej moja pierwsza szlifierka wykonana w akademiku.

19-12-2017, 15:06
Wojtello, do zastosowań, które opisałeś polecamy szlifierkę oscylacyjną Bosch GSS 23 A. Płyta szlifierska o szerokości 92 mm pozwoli nad precyzyjne obrabianie wąskich powierzchni. Dzięki niewielkim rozmiarom i zasilaniu akumulatorowemu, szlifierka jest bardzo poręczna. System odsysania pyłu i zintegrowany pojemnik uchronią przed zapyleniem pokój w akademiku. Do urządzenia możesz dopasować papier ścierny o różnej granulacji. Do korzystania z tego urządzenia nie jest potrzebny specjalistyczny system stabilizacji. Wystarczy szlifowany element położyć na stabilnym podłożu np. na stole zabezpieczonym kartonem.
19-12-2017, 15:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2017 15:24 przez Wieala.)
Nie polecam. Szlifierką oscylacyjną możesz co najwyżej zeszlifować stary lakier z płaskiej powierzchni. Nie obrobisz precyzyjnie krawędzi deseczek ani nie uzyskasz równej powierzchni.
W takiej samej cenie (ok. 350zł) możesz kupić sobie o wiele bardziej przydatne narzędzie np. takie:

Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości