Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podstawa pod fontannę czkoladową
18-05-2010, 08:49
Podstawa pod fontannę czkoladową
Witajcie!

Chciałbym wykonać sam podest pod fontannę czekoladową. I już tutaj pojawiają się pierwsze problemy Big Grin

Podesty, które możemy kupić w internecie wykonane są głównie z pleksi mlecznej.
A wygląda to mniej więcej tak.
http://www.czekoladoweinspiracje.pl/grafika/podest2.jpg

Z kupieniem pleksi nie ma problemy. Martwi mnie za to samo wykonanie. Jest dużo cięcia. Szczególnie wycinanie kół mnie przeraża. Nigdy nie obrabiałem pleksi.
Mam dostęp do bardzo dobrze wyposażonego warsztatu, ale profesjonalnych narzędzi to obróbki pleksi to tam nie znajdziemy Smile

Prosiłbym o Wasze opinie na ten temat - czy jest sens zabierać się za takie coś z pleksi samemu?

Bo koszty gotowych powalają ! Wydatek rzędu 2500-3000 złotych nawet.
Dlatego chciałbym taki podest wykonać sam.

Z góry dziękuję za Wasze podpowiedzi i odpowiedzi Smile

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-05-2010, 19:54
RE: Podstawa pod fontannę czkoladową
Trzeba przygotować się na trochę improwizacji Smile. Nie jestem specjalistą w tych sprawach, ale kilku ogólnych rad mogę udzielić.

Polecam najpierw poeksperymentować na małych kawałkach materiału, a potem zabrać się za robienie na gotowo. Najpierw musisz znaleźć odpowiednie narzędzie do cięcia, Myślę, że sprawdzi się piła włosowa - nawet zwykła, ręczna. Można spróbować też z wyżynarką i innymi narzędziami. Zobacz, czym Ci się najlepiej tnie i które narzędzie zostawia najlepsze brzegi.

Kolejna sprawa to wycinanie tych kół - jeśli nie da się wyznaczyć okręgu zwykłym (nawet dużym) cyrklem, możesz spróbować przewiercić środek, wstawić tam pionowy, prostopadły do podłoża pręt (np. śrubę), lekko przywiązać do niego na sznurku pisak/ołówek/rysik (tak aby była możliwość swobodnego obrotu bez owijania się sznurka) i po naszpanowaniu zacząć rysować. Przy odrobinie wprawy może wyjść całkiem nieźle.

Jeśli nie szło by dobrze, poszukaj firmy zajmującej się wycinaniem, na pewno wyjdzie taniej niż zamówienie gotowego podestu w firmie zajmującej się ich produkcją. Z poskładaniem tego w całość nie powinno być już większych problemów.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-05-2010, 20:03
No właśnie zastanawiam się nad klejeniem. Chodzi mi głównie o ten sześciokąt. Powierzchnia klejenia nie jest duża. Chociaż z drugiej strony wszystko potem będzie stabilizować koło.

Napisałem do kilku takich firm, ale te odpisały, że zajmują się wykonywaniem całych takich podestów. Jedna zaśpiewała 1990 netto pod moją fontannę. Przesada, bo jak wyliczałem ile kosztowałaby pleksi pod takie coś to max 400 złotych.
Ja rozumiem...robocizna, ale bez przesady. Taka marża? Szczególnie, że oni pleksi na pewno kupują taniej niż ja.
Okey - diody RGB też trochę kosztują, no ale nie 2200 zł w sumie za takie coś. Istne szaleństwo.

Mnie najbardziej martwi jakość brzegów. Czy uda mi się osiągnąć (prawie) idealną krawędź żeby nie było widać, że było cięte?

Pozdrawiam.
20-05-2010, 12:07
koło
jw. powiedziano trzeba poddać testom
wyrzynarka będzie bardzo trudne wycięcie idealnego koła chyba że na sztywnym cyrklu wyrzynarka
na pewno warto było by się zaopatrzyć w takim przypadku w odpowiedni brzeszczot do tworzyw
chociaż ostatnio ciąłem przezroczystą plex zwykłym progresorem do drewna bosha na wolnych obrotach krawędź przyzwoita.
lub frezarka ..(też na cyrklu) ale to też trzeba by wypróbować na dokładne tym gatunku plastiku
jeśli by poszło i nie przetapiało to krawędź była by bardzo ładna np półokrągła od razu - tak się wykańcza obrzeże przy-klejone pcv na płycie wiórowej . promień wykończenia zależy tylko od frezu. do "polerowania" można użyć czegoś takiego jak mini palnik gazowy /lutownica gazowa delikatnie podtapiając krawędź BARDZO OSTROŻNIE
co do klejenia .
pytanie jaką temperaturę będzie miała czekolada
kleje chemiczne ..troche rozpuszczajęce
kleje termiczne .. pistolet i laski Wink
klej "magic " ...nie używałem ale tu na forum jest opisany do montażu przegródek w przyborniku właśnie wykonanych z tworzywa
tyle moich przemyśleń z doświadczenia
07-07-2017, 22:15
Wiem że temat jest stary, ale może jeszcze jesteście. Chodzi mi właśnie o podest, jak połączyłeś ze sobą piętra podestu?
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości