Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa kosiarki bijakowej
21-05-2017, 11:57
RE: Budowa kosiarki bijakowej
Czas wyciągnąć maszynę - chwasty rosną.Smile
Potrzebuję podpowiedź - stabilizator obrotów - dodający gazu gdy opór rośnie.
Jakieś pomysły?

-----------------------------------------------------------
>Robimy dziś grilla?
<ok. będę potrzebował: wiertarkę, arkusz blachy…
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2017, 09:17
Po kilku nieudanych próbach mechanicznego "podejścia" (bezwładnościowy/odśrodkowy, klapka nad wentylatorem itp.) podpowiedziano mi, że można to łatwo rozwiązać przy użyciu Arduino i serwa, sterującego bezpośrednio przepustnicą silnika.
Jeszcze nie zacząłem wydawać pieniędzy (reszta maszyny już zeżarła ich sporo) - czytam, czytam, czytam...
Spróbuję podzielić się swoimi dotychczasowymi wnioskami a do Was prośba - jeżeli już gdzieś jest w nich błąd logiczny to poprawcie mnie Proszę żebym niepotrzebnie nie brnął dalej.

Myślę że:
-zasilę płytkę Arduino z instalacji "samochodowej" (DC 14,4V) poprzez scalak 7809,
-pobiorę informację o aktualnych obrotach silnika z wbudowanego w nim czujnika Halla,
-podłączę serwo, z tych solidniejszych (np.TowerPro MG-995),
-serwo, za pomocą linki "gazu" bezpośrednio do przepustnicy.

Założenie:
otwieranie/zamykanie przepustnicy w reakcji na odpowiednio spadek/wzrost obrotów silnika.
Fajnie by było żeby reakcja układu była w miarę proporcjonalna (trochę spadły-trochę uchyl przepustnice).
Nie głupio było by jeszcze dodać możliwość ustawienia punktu (obrotów np 2500, np za pomocą potencjometru) do którego układ ma dążyć i utrzymywać.

Smile

>Robimy dziś grilla?
13-07-2017, 09:05
Problem rozwiązany Smile

Wydałem na to:
-klon Arduino UNO ~30 PLN - łącznie z kablem usb i przesyłką,
-Serwo TowerPro MG-995 - 55g - 13kg/cm – metal = 24,90 PLN + przesyłka,
-parę 78xx oraz diody i kondensatory do nich ~8 PLN,
-solidna, wodoszczelna puszka ze sklepu elektrycznego ~10 PLN,
Razem ~85 PLN.
Do tego:
-radiator ze spalonego zasilacza komputerowego,
-”prztyczek”, przewody, ścinki profili z różnych dawnych „demontaży”
= 0 PLN.
Jako że sam, jak już pisałem – okazałem się trochę za cienki w programowaniu, poszukałem porady na Forum Arduinopolska, gdzie pewien życzliwy Gość, trochę prowadząc za rączkę a trochę popychając we właściwym kierunku - pomógł napisać właściwy kod.
Dla chcących kiedyś skorzystać – proszę uprzejmie:

#include <Servo.h>
#define hallPin 2

Servo serwo;
volatile byte pozycja = 0;

void setup()
{
pinMode(hallPin, INPUT_PULLUP);
pinMode(7, INPUT_PULLUP);
serwo.attach(11);
Serial.begin(9600);
serwo.write(pozycja);
}

void loop()
{
byte licznik = 0;
unsigned long srednia = 0;
unsigned int odczyt;

while (licznik < 10) //liczy srednią jak liczył
{
odczyt = pulseIn(hallPin, LOW);

if ((odczyt > 1000)&&(odczyt < 10000)) //tylko zakres odczytów tak, żeby rozumial już od biegu jalowego
{
srednia += odczyt;
licznik++;
}
}

srednia /= 10; //wiem, że przy 2500rpm srednia z halla=3700 a serwo=12 bez obciążenia

if(srednia > 3700) pozycja++; //dokąd srednia jest większa niż 3700 dodawj serwu o 1 stoień co kolejna pętla
if(srednia < 3700) pozycja--; //jak srednia spadnie poniżej 3700 zacznij odejmować serwu po 1 stopień co kolejna pętla

if (digitalRead(7) == HIGH) //"prztyczek"- zerowanie serwa
{
pozycja = 0;
serwo.write(pozycja);
}

if (digitalRead(7) == LOW) //a jak prztyczka nie ma to daj serwu pozycję z linii 35/36
{
serwo.write(pozycja);
}

if ((digitalRead(7) == LOW) && (pozycja < 8)) //jak bez prztyczka a serwo<8 przyspiesz przyrost o jeszcze 1
{
pozycja++;
serwo.write(pozycja);
}

}

Wprowadzając parę modyfikacji można wziąć sygnał np. z obrotomierza czy nawet (jak czytałem) sterowania zespoloną cewką (listwa) lub aparatu zapłonowego.

W każdym razie mój regulator pięknie działa:
-po uruchomieniu silnika, z włączoną opcją pomijania dziania regulatora, czekamy aż wyłączy się automatyczne ssanie (nie jest to konieczne ale tak zaczyna płynniej),
-włączamy regulator a on rozpędza silnik do ustawionych obrotów (u mnie 2500rpm) i utrzymuje je,
-zwiększanie obciążenia silnika powoduje stopniowe, coraz większe uchylenie przepustnicy – tym prędzej i więcej im bardziej go obciążam,
-przy spadku obciążenia przepustnica przymyka się na tyle żwawo, że silnik nie ma tendencji do „rozbujania się” zbytniego,
-w każdej chwili, przełączenie „prztyczka” rozłącza regulator, pozwalając silnikowi wrócić do obrotów biegu jałowego.

Podsumowując:

za ~85 PLN !!! Można – stać się szczęśliwym posiadaczem doskonale działającego regulatora, zaspokajającego w pełni wyżej określone potrzeby.
Wystarczy tylko chcieć, nie bać się próbować, poszukać potrzebnej wiedzy i...
Przede Wszystkim – trafić na Ludzi, którzy Chcą i Umieją pomóc/ doradzić.

Już w tym tygodniu, oczywiście jeśli przestanie ciągle lać, będą pierwsze próby terenowe - już "full automat" czyli bez asystenta, idącego obok i dodającego linką gazu (zawsze za mało bo się słusznie obawia dostać jakimś zbłąkanym kamieniem).
Jek dobrze pójdzie to będzie i filmik z prób.

>Robimy dziś grilla?
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości