Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 15-02-2013 22:34

No i pięknie jarrro20Smile Teraz malunek i do pracy,do następnej zimy już niedalekoBig Grin Rozumiem że noże pozostały odwrócone jak na wcześniejszych zdjęciach?A czy zrębka nie przelatuje w pustej przestrzeni pomiędzy nożami?

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 16-02-2013 00:38

Jarrro20 widziałem kilka takich rębaków w akcji. Wrzuciłem nawet kilka fotek tego typu rębaków wcześniej. Zgromadziłem trochę części i może taki zrobię jak będę miał trochę wolnego. Fajny ten twój sprzęcik.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 16-02-2013 02:18

Nooo maszyna wyszła po zbóju. Ekstra. Napisz jeszcze ile zębów mają zębatki. Bardzo bym chciał porównać jak się mają wyliczenia czysto matematyczne do praktyki.
Z linku to rębak tzw. walcowy, tnie grube gałęzie z łatwością. Są wersje z jednym wałkiem.
http://www.youtube.com/watch?v=J7UjEQsEHXs

Dzięki za odpowiedź.
JOJO. Od połowy grudnia do końca stycznia praktycznie nic przy rębaku nie robiłem. dlatego nie ma fotek. Ma to być mniej więcej w ten sposób złożone:
[attachment=688][attachment=689][attachment=690]
Jak widać złożone na kołkach. Proszę nie krytykować za mocno. Te dwie stare zębatki mają imitować walce ciągnące, a walec, rurka obok to oprawa na wałek pośredni ale nie z tej strony będzie montowany i nie ta oprawa. Zrobione tak poglądowo.

Przyglądałem się fotką i widzę że możliwość wyprowadzenia napędu do drugiego wałka od strony szajby. Można by zrobić tak: wytoczyć piastę z otworem w wewnątrz np. 16mm, jedną stronę roztoczyć aby naszła na wałek którego odrobinka z szajby wystaje, wywiercić otwór w wałku i nagwintować, piastę nałożyć i dokręcić utwardzoną śrubą. Tam nie będzie bardo dużych sił bo będą już dwa wałki ciągnące. Możesz jeszcze rozebrać maszynę i dospawać kawałek wałka.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 16-02-2013 02:38

Noszę się z zamiarem przykręcenia noża śrubą z łbem stożkowym na klucz imbus, po wcześniejszym zrobieniu odpowiedniego gniazda. Jak myślicie będzie się odkręcać samoczynnie? Starzy tokarze nie odpowiedzieli mi jednoznacznie. Dodam że pod nuż podłożyłem płaskownik. Przykręcę go dodatkowo dwoma śrubami.

wojciech1 możesz udać się do firmy która zajmuje się cięciem blachy, np laserowo czy zwykłą spawarką gazową. Takie zakłady mają również blachy o różnych grubościach.

rzeszowiak takie coś by cię interesowało? Troche chyba drogo bo 270zł. Nowe. Mała szajba może mieć najmniej 50mm otwór wewnętrzny.
[attachment=691][attachment=692]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 16-02-2013 13:36

Grześ dzięki za podpowiedź, jednak zostanie tak jak jest, przeróbka na dwa wałki oczywiście jest wykonalna, ale nie chcę już ingerować w konstrukcje maszyny i dokładać elementy o których nie pomyślałem na początku ponieważ maszynka chodzi dobrze na jednym wałku. Poza tym nie jestem pewien czy napęd poprzez koła zębate nie będzie kłopotliwy (smarowanie, zabrudzenia, przegrzewanie, trwałość,hałas itp.) Niemniej bardzo ciekawi mnie twoja konstrukcja, chyba najbardziej z przedstawionych na forum.
Co do śrub stożkowych to moim zdaniem nie powinny się odkręcać. Ja mam zamontowane noże też na śruby imbusowe, łby tych śrub są wpuszczone w noże i nic się z nimi nie dzieje. Oczywiście bez podkładek. Podstawa to dobrze dokręcić.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 17-02-2013 16:47

zozol tak noże zostały tak jak jest na fotach, pytasz czy zrębki nie przelatują między nożami nie wiem bo sołony nie pozwalają tego zobaczyć ale po zakończeniu pracy w komoże tnącej zostają tylko takie trociny więc wszystko jest wyrzucane, myśle nad dokręceniem na prube kawałka blachy za nożami by sprawdzić czy zwiększy to w jakiś sposób wydajność i siłę wyrzutu zrębki.

jojo1981 dzięki sam jestem zadowolony tym bardziej że to muj debiut w tego typu konstrukcjach bo ogólnie zajmuje się budowlankąSmile

grzes mała zębatka ma16 zębów duża 52 małe koło pasowe średnica 10cm duże 34cm..
też miałem użyć takich śrób ale właśnie nie byłem pewny tego odkręcania więc użyłem zwykłych śrób imbusowych w w ramionach mocujących noże rozwierciłem otwory na ich łby żeby się chowały przy dokręcaniu noża ten mniejszy zewnętrzny fragment ramienia jest dociągany do noża i reszty ramienia, dodatkowo dałem pod śrubą podkładke spręzynową i chula maszynaSmile

RE: Budwa rębaka do gałęzi - wojciech1 - 17-02-2013 19:38

a ten wałek górny od czego jest

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 17-02-2013 19:58

wojciech1 chodzi Ci o ten na którym są noże zamontowane? to musisz sobie wytoczyć biorąc pod uwagę długość noży szegokość koła zamachowego jeśli je planujesz zamontować średnice łożysk moła pasowego małego i zębatki

RE: Budwa rębaka do gałęzi - wojciech1 - 17-02-2013 20:18

no ten .........................................

RE: Budwa rębaka do gałęzi - rzeszowiak - 17-02-2013 21:45

grześ zestaw całkiem fajny, może ten otwór w małym kole ciut za duży ale to chyba nie problem. A co do ceny to wszystko kosztuje tak czy siak. Nie bardzo wiem jak tu wstawiać zdjęcia to bym wyjaśnił o co mi chodzi z tym dużym kołem