Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 05-02-2013 21:57

kilka fotek i grafik jak taka maszynka wygląda

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 05-02-2013 22:01

jeszcze kilka fotek może komuś się przydadząSmile

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 05-02-2013 22:41

Witam wszystkich,w poszukiwaniu informacji o rębakach,niedawno trafiłem na to forum.Jak widzę ,jest to obecnie temat na czasie,u mnie w okolicy te maszynki robi jeden przez drugiego.W skupach złomu wystarczy się czymś zainteresować i już wiedzą że to do rębaka.No ale co się dziwić,opał drogi a wszelakich gałęzi pod dostatkiem i grzech tego nie wykorzystać.Pięć lat temu zbudowałem ni to rębak ni rozdrabniacz(kiedyś jak czas pozwoli wkleję fotki)pod WOM,tylko na zasadzie działania np.rotosana,młynka do kawy.Spisuje się znakomicie przy wszelakiej materii organicznej,gałęziach z sadu,pokręconych zwichrowanych itp..Natomiast jest problem z prostymi i długimi(chociaż też idą)ale spada wydajność.A że mam nasadzone trochę wierzby która już jest do ścięcia a ma po 7 metrów, więc umyślałem sobie zrobić drugą maszynkę,taką jak tu przedstawiacie.Część materiałów już jest,wał tnący taki jak na zdjęciach tylko ze noże mocowane na dwie śruby+dwie te z tyłu dystansowe, bo nie bardzo było miejsce na cztery(mam nadzieję że wystarczą).Nigdzie nie spotkałem do tej pory informacji o tym co mnie bardzo ciekawiło,aż tu widzę na zdjęciach jarrro20,interesujący mnie szczegół.Chodzi o "odwrócony"nóż.Też o tym myśłałem zeby go zamocować prostą stroną w kierunku podawania gałęzi.Wydaje mi się że ścięta strona noża powinna lepiej wyrzucać zrębkę.jarrro20,to nie przypadek ze go tak zamocowałeś tylko świadome działanie?A od czego konkretnie jest to koło pasowe na wałku WOM?

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 05-02-2013 22:54

jojo1981
co do krzywości to faktycznie zdjęcia mataczą trochę, jedynie co to celowo dołem nogi dałem szerzej względem góry żeby stabilniej stał, i poprzeczki do których jest wałek napędowy przymocowany też są pod skosem żeby zwiększyć skok regulacji do naciągu paskaSmile a wałek napędowy tak nie jest w osi z wałkiem tnącym żeby był w lini z womem Ciągnika. maszynka fajna z tego co widziałem to taki patent na rębak radzi sobie z bardzo grubym drzewem.

zozol
koło pasowy kupiłem w sklepie rolniczym od kosiarki rotacyjnej polskiej o ile pamiętam od razu z zabierakiem który robi za sprzęgło, gdy wyłączę napęd a rębak jest jeszcze rozpędzony powinno chronić skrzynię w ciągnikuSmile tak noże celowo tak zamontowałem doszedłem do podobnych wniosków co ty i wydaje mi się że w ten sposób będzie lepiej cioło przy mniejszym zużyciu mocy.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 05-02-2013 23:01

myślę jeszcze nad kołem zamachowym choć wałek tnący z nożami waży 31 kg to chcę zwiększyć bezwładność tylko zawaliłem na etapie wytaczania wałka głównego i teraz nie mam miejsca na "zamach" tylko od strony napędu podajnika gałęzi po założeniu zębatki zostaje mi ok 3 cm wałka co nie bardzo mnie urządza,macie jakieś pomysły?

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 05-02-2013 23:07

No to fajnie,dobrze popytać i się czegoś dowiedzieć.Może coś z tego wydzie Smile

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 05-02-2013 23:08

miało być: wyjdzie Smile

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 06-02-2013 09:38

jojo1981 ,jak to mówią-kto pyta nie błądziSmile Ten kupiony przez ciebie wałek z frezem pod WOM to był "goły" czy z tym korpusem w którym siedzi, widocznym na zdjęciu?Czy też korpus był dorabiany?Pytam dlatego że wiele części można kupić nowych,gotowych,od różnych maszyn i to za nieduże kwoty.Problem tylko w tym że człowiek nie wie w czym to występuje.Z góry dzieki za odpowiedż.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 06-02-2013 10:07

zozol Jeżeli chodzi o koło zamachowe to jak znajdziesz je o w miarę dużej średnicy to 3cm. miejsca na wałku powinno wystarczyć. Dla zobrazowania tarcza stalowa o średnicy 24cm i grubości 25mm waży 9,4kg. Jak będzie miało 4cm szerokości też nie powinno się nic dziać. Możesz wtedy dodatkowo wkręcić śrubę z czoła dla usztywnienia.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 06-02-2013 12:03

I to już jest jakiś pomysł dla jarrro20 ,ja tego problemu nie mamSmile Nawet wczoraj widziałem na złomie całkiem zgrabne koło zamachowe,takie jakby "wygięte"dla którego te 3 cm w zupełności by wystarczyło.Wierzę że sobie poradzisz,póżniej,jak pisze grzes ,nawiercić w wale otwór z czoła,nagwintować i wkręcić śrubę z solidną(większej średnicy)podkładką.