Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zbyszek - 26-09-2016 08:15

Mój rębak...[attachment=2241][attachment=2241][attachment=2241][attachment=2241][attachment=2241]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zbyszek - 26-09-2016 08:20

Nie bardzo potrafię wklejać te fotki i z stąd takie zamieszanie...[attachment=2246][attachment=2247][attachment=2248]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zbyszek - 04-10-2016 17:18

Dorobiłem lej wprowadzający gałęzie ...[attachment=2250][attachment=2251][attachment=2252][attachment=2253]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - dziadek19 - 19-11-2016 21:05

Witam Szanowne Grono bardzo serdecznie!

Planuje zrobić rębak do gałęzi, a tak naprawdę to jestem w trakcie kompletowania materiałów na ten projekt. Pracowałem kilkoma rębakami i żaden do końca nie spełniał moich oczekiwań to znaczy:

1. rębak tarczowy dawał zrębkę o zbyt małym kalibrze, która się średnio paliła

2. w rębaku dwuwałowym problem występował przy rozgałęzionym materiale, który ciężko było wepchać do rębaka, a jak już wszedł to blokował się za wałami w obudowie

3 rębak bębnowy z jednym wałkiem wciągającym, rozdrabnianie nim gałęzi z tarniny było koszmarem(a niestety tarniny jest u mnie najwięcej-prawie wszystkie potoki w polu są tym zarośnięte), ponieważ wałek pociągowy nie mógł wciągnąć materiału do środka, natomiast zrębka mnie najbardziej satysfakcjonowała

Postanowiłem więc zbudować rębak bębnowy z 2 wałkami podającymi (podobnie jak u Kolegi grzes-a). Wzoruje się na rębaku produkowanym przez firmę z Czchowa i na projekcie z e-konstruktora, oraz korzystając z własnej wiedzy.

A więc założenia mam następujące:
-ma wciągać nawet rozłożyste gałęzie (to zdeterminowało zastosowanie 2 wałków)
-zrębka długości 70-80mm
-możliwość załadunku urobku bezpośrednio na przyczepę
-możliwość ładowania urobku do worków
-napęd z wałka odbioru mocy (WOM)
-w przyszłości możliwość podłączenia własnego napędu (w odległych planach silnik Kubota lub Perkins)
-maksymalna grubość rozdrabnianego materiału 90mm (liczone dla buka o wilgotności 15%)
-duża bezwładność bębna (zastosowanie koła zamachowego)
-elementy z blachy wycinane laserem (łatwy końcowy montaż-potocznie układanie puzzli)

Tyle mojego bełkotu o założeniach teraz materiały jakich chce użyć:
-wał główny- wałek ze stali S355 (dawny st7) stal ta ma mniejsze naprężenia po spawaniu od c45 (45), a podobną wytrzymałość- wymiary fi80mm między ramionami, fi 70mm pod łożyska, fi 55-64mm stożek pod koło zamachowe, fi 34mm pod koło łańcuchowe
-noż- stal Hardox 550- wymiary szerokość 320mm długość 206mm grubość 20mm ostrzone pod kątem 30 stopni- mocowany 4 śrubami m16 oraz zablokowany od tyłu śrubą m12
-nóż stały- stal Hardox 550- wymiary szerokość 320mm długość 64mm grubość 20mm- mocowany 5 śrubami m12 oraz zablokowany od dołu 5 śrubami m12
-ramię wału- stal S355- wycinany na wzór 3 ramiennej gwiazdy z blachy o grubości 30mm, szerokość ramienia 140mm, średnica ramienia 480mm
-łożyska wału głównego- łożyska baryłkowe polskiej produkcji FŁT o oznaczeniu 22316MBK osadzone na wale za pomocą tulei wciąganej
-oprawy łożysk wału głównego- toczone z rury bezszwowej fi219,1x28mm
-podstawa noża stałego- stal s355- podstawa frezowana z blachy o grubości 50mm
-koło zamachowe- od poczciwego silnika rodzimej produkcji czyli od es 15- koło mam masę ok.100kg (chyba 98kg ale nie jestem pewien) i średnicę 590mm
-wałek podający- będzie zrobiony z wałka fi 40 (s355) oraz z rury fi114,3x4 połączonych ze sobą talerzem o grubości 4mm, natomiast na rurę będą przyspawane płaskowniki o szerokości 30mm i grubości 6mm z wyciętymi zębami po 12 na wałek, szerokość wałka podającego to 320mm
-ramię wałka podającego- stal s235- wycinane laserem z blachy o grubości 10mm
-koła łańcuchowe- podziałka 1/2 cala z hartowanymi zębami- wał główny 16 zębów, wałki wciągające 36 zębów, wałek pośredni 22 zęby, napinacz 16 zębów (nie hartowane z łożyskiem)
-koła pasowe- kupione używane- na wałek napędzany przez traktor koło pasowe fi280 na 4 paski 17mm, na wał główny rębaka koło fi160 na 3 paski montowane na koło zamachowe
-wałek do przyłączenia WOM-u- stal c45- średnica wałka między łożyskami fi42mm, pod łożyska fi40mm, pod koło pasowe fi38mm
-pozostałe łożyska- łożyska samonastawne- wałek do przyłączenia WOM-u UCP208, górny wałek wciągający UCFC207, wałek wciągający dolny i pośredni UCF207
-podstawa rębaka- profil kwadratowy 60x3
-wlot rębaka (kosz zasypowy)- blacha o grubości 2mm wycięta laserem, oraz ramka z rury fi33,7*2,6mm
-wyrzut na przyczepę- blacha o grubości 2mm cięta laserem, na końcu kierownica wylotu(góra-dół), wymiar kanału wylotowego u wyjścia z rębaka 324x194mm
-wylot do workowania- blacha o grubości 2mm cięta laserem, wyrzut do dwóch worków
-bocznica- blacha grubości 10mm wycinana laserem
-spód bębna- blacha 4mm (szczelina między nożem a blachą chcę zrobić 1mm)

O holender ale się rozpisałem!!
Postępy będę na bieżąco relacjonował, na razie czekam aż mi wytną laserem blachy, ślusarz obrobi elementy i przyślą mi noże.

Więc jak będę robił coś źle to bijcie po łbie bez litości!!

pozdrawiam
Tomek

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zbyszek - 21-11-2016 19:17

Witaj Tomku...Ja na samym końcu powinienem zabierać głos jako ,że mam tu na tym forum najmniejszy staż... ale widzę , że nie ma chętnych no to Cię w imieniu wszystkich również serdecznie witam...Posty i fotki zawarte tutaj na pewno Ci coś pomogą dlatego ja kilkakrotnie do nich wracałem...Podoba mi się to u Ciebie ,że wiesz czego chcesz i czego od tej maszynki oczekujesz...Jednym słowem temat masz obcykany...Ja jak zacząłem gromadzić części nie wiedziałem o istnieniu tego forum bo na pewno coś zrobił bym inaczej ...
Też myślałem nad dwoma wałkami wciągającymi materiał ale po korespondencji na pw.z kolegą ,,grzes,,... który skutecznie mnie zniechęcił do tego rozwiązania..Swój rębak zrobiłem również dosyć masywnie,wałek główny z fi.70mm, ramiona na wale o gr. 30mm, noże 14 mm też z dobrej stali i hartowane...Został mi do zrobienia wyrzut zrębki no i napęd..Doraźnie zrobię próbę na silniku elektrycznym bo gdyby coś nie zagrało to po co pakować się jeszcze w koszty kupując silnik spalinowy..Mówiąc o silniku spalinowym mam na myśli es-a 15..
Życzę powodzenia i ciekawy jestem efektów...
Zbyszek

RE: Budwa rębaka do gałęzi - dziadek19 - 22-11-2016 03:25

Zanim zacząłem projektować rębak przeczytałem chyba wszystkie fora, na których było coś opisane o budowie rębaków. Spędziłem też parę ładnych godzin na oglądaniu filmików z rębakami, a następnie miałem możliwość pracy rębakami, która utwierdziła mnie czego potrzebuje. Kolejnym krokiem było przerzucenie pomysłu na papier (do autocad-a) co zajęło mi jakieś 4-5 tygodni z obliczaniem najważniejszych elementów.
Pierwsze też miałem pomysł robić na spontanie, ale jak pomyślałem o ilości pracy i możliwości popełnienia wielu podstawowych błędów (jak np. gdzieś brakuje 2mm, a gdzie indziej robi się kolizja), a co za tym idzie poniesienia głupich strat w materiale, to szybko z tego zrezygnowałem.

Zbyszek, u Ciebie to przynajmniej jest już jakiś kształt i kolor, tylko dokańczać i do pracy. U mnie na razie są 3 kartony rzeczy głównie w kolorze surowej staliBig Grin

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zbyszek - 22-11-2016 11:45

Witaj Tomku...Jestem pełen podziwu dla Twojego profesjonalizmu w podejściu do tematu, ja nawet gdybym bym chciał się tak zaangażować to nie bardzo potrafię skorzystać z tych wszystkich form o których Ty piszesz...Ja o budowie gałęziarki zdecydowałem po obejrzeniu rysunków ze starego Młodego Technika.. i wiele parametrów z tej dokumentacji wykorzystałem , czy słusznie okaże się w praniu...Piszesz o możliwości popełnienia jakichś błędów i ja się ich też nie wystrzegłem. Piszesz o odległości 1 mm między nożami a obudową jest to ciężkie do wykonania , no ale nie niemożliwe...
Najśmieszniejsze w moim przypadku jest to ,że nie posiadam lasu, pola ciągnika przyczepy mieszkam w mieście i mam blisko do 70-tki...ale będę miał gałęziarkę...ha,ha..
Miłego dnia życzę i owocnych postępów w tym przedsięwzięciu....

RE: Budwa rębaka do gałęzi - dziadek19 - 22-11-2016 13:28

Profesjonalizm to raczej nie jest bardziej ambicje i chęć posiadania czegoś użytecznego co w dodatku w jakimś tam stopniu sam zrobię. Ta odległość między nożem a obudową miała wynosić w pierwowzorze 0,5mm, ale stwierdziłem, że to za mała granica błędu i postanowiłem ją zwiększyć dwukrotnie, jak będę składał rębak to zobaczysz w jaki sposób będzie blacha ułożona, żeby zachować tą odległość.
To u mnie sytuacja wygląda troszkę inaczej tz. koło domu mam sterty gałęzi, które zostały po wycince (głównie krzaków i przeszkadzających drzew) oraz w polu mam pełno tarniny do wycięcia. Lasu niestety też nie posiadam, natomiast traktor owszem (T-25), mieszkam również w mieście.

Zbyszku.. zawsze będziesz sobie mógł postawić rębak w salonie jak goście przyjdą i powiedzieć, żeby podziwiali Twoje dzieło!!Big Grin

A odnośnie rębaka to dzisiaj poszły elementy do zakładu ślusarskiego, w sumie były to 14 elementów o masie ok 120-130kg, zobaczymy na kiedy mi to zrobią. Części wycinane laserem mają być na przyszły tydzień, a wolny czas nie wiem kiedy będę miał, aby to poskładać (przewiduję 12-15h montażu, zobaczymy jak wyjdzie w praniu).

P.S.
Mam pytanie: jaki jest lepszy wałek WOM- rurowy czy z frezem, bo różnica w cenie jest na poziomie 15-20zł?

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zbyszek - 22-11-2016 15:28

Oprócz profesjonalizmu i ambicji jak piszesz to jeszcze multum optymizmu u Ciebie i to mi się podoba....(12-15 godz.) U mnie nie było tak słodko wszystko rzeźbiłem ( to co się dało) flexem , pilnikiem, wiertarką ręczną, sporadycznie coś tam podrzuciłem na tokarkę..Jeśli chodzi o wałek WOM absolutnie nie mam pojęcia...
W trakcie postępu prac rób fotki będę ciekawy efektów i chyba nie tylko ja na tym forum , bo zapowiada się super maszynka....
Kibicuję Ci życzę powodzenia...
Ja liczę na to ,że wiosną każdego roku pracownicy zieleni miejskiej obcinają drzewa i mają problem co robić z tymi gałęziami to może bym im sprawę rozwiązał ..Ale w miastach i u nas również na ulicach króluje lipa...i co tu więcej mówić lipa to lipa kalorii niewiele...

RE: Budwa rębaka do gałęzi - dziadek19 - 22-11-2016 22:39

Ja bym chyba nie miał nerwów do rzeźbienia ręcznie wszystkiego i walnął tym po tygodniu, więc szacunek dla Ciebie za to. U mnie tylko będę musiał pogłębić otwory na śruby z łbem stożkowym.

Właśnie doszedł do mnie wałek poliuretanowy, z którego będą zrobione odboje do wałka wciągającego. Wykorzystałem ten materiał ze względu na zdolność jego do tłumienia drgań i dużo większą wytrzymałość i twardość niż guma (pierwotnie odboje miały być gumowe).

Zbyszek przecież możesz sobie z lipy rzeźby do domu zrobić!! Tongue