Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - strenger27 - 25-11-2014 22:49

sorki jestem tu nowy i z takimi rzeczami nigdy nie mialem doczynienia czy kturys z koleguw ma jakis foto projekt i wiedze gdzie kupic norze najtaniej z reszta dam sobie rade

RE: Budwa rębaka do gałęzi - strenger27 - 25-11-2014 22:57

jojo 1981 jestes d-besciak ocos takiego mi chodzilo z gury dziekuje jeszcze tylko musze sie dowiedziec gdzie norze kupie najtaniej i bedzie git

RE: Budwa rębaka do gałęzi - strenger27 - 25-11-2014 23:35

http://www.traktor.com.pl/sklep/noze-rebaka-wc6wc8-komplet-p-296.html?cPath=79

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 06-12-2014 23:26

Witam czytając posty odpowiem z doświadczenia jeśli chodzi o łożyska na wał tnący nie wiem czy takie powinny być ale ja mam wachliwe,fi 60 eliminują one drobne niedoskonałości w wyważeniu wału (ja na swoim rębaku mogę położyć pełniutką szklankę wody i nic nie wypłynie, oczywiście"na sucho")

na wałek podający też mogąbyć wahliwe tylko oba ramiona na których są zamontowane łożyska muszą być ze sobą mocno połączone by zapobiec niezależnemu "kiwaniu" się łożysk.

jeśli chodzi o materiał na sam wał to według mnie zwykła stal wystarczy byle o średnicy nie mniejszej niż 65 w najbardziej obciążonym miejscu czyli między nożami w moim wypadku(posty z mojej budowy chyba na 4 stronie)

co do noży dobrze jest kupić jakieś oryginalne od firmowego rębaka bądź jakieś z neta i do ich wymiarów dopasować konstrukcję rębaka,tak by nie było problemu z ewentualną ich wymianą ja sam popełniłem błąd zrobiłem noże z resora kolejowego, same noże spisują się świetnie tylko mam niestandardowy wymiar i ostatnio musiałem śmigać do tokarza by dorobił mi nowe na zapas a wiadomo swoje trzeba odczekać.

strenger27 projekt był gdzieś na początku tematu chyba jojo wklejał o ile pamiętam.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 18-12-2014 21:01

Witam wszystkich szanownych budowniczych.
Dawno mnie tu nie było i widzę, że kilka nowych maszyn powstało Smile

(05-04-2014 17:48)jarrro20 napisał(a):  Smile jak się spisują wasze maszynki? ulepszaliście coś?

Tak jarro20, parę poprawek miałem. No i do dzisiaj nie ukończyłem wyrzutnika zrębki do worków.
Tutaj krótki filmik z pracy rębaka
Pozdrawiam.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - mimi2010 - 04-01-2015 10:30

Fajne macie maszynki ,po przeczytaniu wszystkich postów sam zabieram się do zrobienia swojej.Forum ciągle aktywne to się zapytam .Czy okrągłe talerze 25cm szer. i grubości 4cm będą dobre.I czy silnik spalinowy OHV 13 KM ,około 8kw/2500obr ,da radę z gałęziami 8cm.Wiem że to trudno oszacować ale może ktoś ma swoją maszynkę z tym silnikiem których na allegrroo jest dużo.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 08-01-2015 21:19

8 cm na rębak bębnowy to bardzo dużo, zastanów się nad konstrukcją rębaka walcowego, który z takimi średnicami sobie poradzi. Silnik powinien dać radę, proponuję dobrać porządne koło zamachowe, bo to ono robi całą robotę. W razie pytań pisz napewno ktoś pomoże. W moim przypadku mam właśnie remont generalny rębaka, który właściwie zaczął ten wątek na forum majsterkowicza. Konstrukcja się sprawdziła, w wyniku intensywnej eksploatacji ukręciłem wałek w miejscu mocowania koła zamachowego średnica wałka w tym miejscu to 35mm. Można sobie wyobrazić jakie siły działają na poszczególne elementy. Także remont przede mną i na pewno kilka przeróbek. Powodzenia w konstrukcji, mam nadzieję że pomogłem.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - mimi2010 - 10-01-2015 00:49

Dziękuję za podpowiedzi.Znalazłem na złomowisku 3 cm grubości stalowe sztaby i wałek fi45.Jutro jadę do tokarza-frezera , zobaczymy co powie na mój materiał.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - potegat - 05-05-2015 21:01

Mój rębak ma taki zespół roboczy dzisiaj skończyłem składać.Będzie napędzany silnikiem S-320 18 KM.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zbyszek - 23-04-2016 14:05

Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego forum...Również zaraziłem się tym tematem , czyli budową rębaka..Mam w planie zbudować rębak bębnowy, na dwa noże,z kołem zamachowym (30 kg ) od dużej sprężarki.Jako ,że nie posiadam ciągnika to napęd planuję zrobić elektryczny( 7,5 KW) i spalinowy z silnikiem Es-em...Mam tylko problem który z całej gamy tych silników nadawał by się najbardziej..Widzę ,że kolega "potegat"też wyszykował piękny egzemplaż ...może mi coś podpowie...Z góry serdeczne dzięki... Zrobię kilka fotek tego co już mam i to co będę robił to się z Wami podzielę...Zbyszek.