Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 29-12-2013 23:45

Witam,odpowiedż na Twoje pytanie znajduje się na stronie 13 i 14 tego tematu a konkretnie posty nr 130 i 131.Ale żeby się nie mądrzyć to chętnie odpowiedział bym na pytanie ale potrzebna jest jeszcze średnica wałka podającego.Na ówczesnym etapie ja również nie wiedziałem jak się za to zabrać i zabrałem się od "tyłu".Najpierw kupiłem zębatki a póżniej robiłem obliczenia i wyszło jak wyszło.Przyznaję że chciałem otrzymać krótszą długość zrębki, ale żeby nie wchodzić już w koszty to tak zostało i teraz nie żałuję.W kotle zasypowym świetnie się pali,nie zadusza płomienia i szybciej schnie na stercie{bo wsypuję zrębkę luzem do wiaty}A długość wzięła się stąd:13,5 cm-średnica mojego wałka podającego +wzór na obwód koła 2x3,14x6,75=42,39cm - obwód wałka podającego. O tyle przesunie się materiał przy jednym jego obrocie.Mała zębatka ma 12 zębów a duża 36 stąd 12:36=0,333333-stosunek zębatek i tyle obróci się wałek podający przy jednym obrocie bębna tnącego.0,333333x42,39=14,12cm -taką długość gałęzi wałek podający poda, przy jednym obrocie bębna tnącego.14,12cm :2= 7,06 cm- bęben ma dwa noże i w trakcie jednego obrotu wykona dwa cięcia.
Zrębka będzie mieć 7,06cm długości.Jak widać podparłem się materiałami kolegi grześ.Ponieważ wyciąłem już okoliczne gałęzie +swoją plantację wierzby więc trochę praktyki już jest i długość zrębki nie przekracza tych 7 cm.Trafia się też krótsza bo zależy jak się ułożą gałęzie ale ogólnie jest OK.Na Twoim miejscu też bym zostawił tak jak jest (koszty}Ale jeśli już,to można by powiększyć tą mniejszą zębatkę( bo chyba będzie tańsza}A o ile, to można odpowiedzieć dopiero po zmierzeniu średnicy Twojego wałka ciągnącego i oczywiście, podaniu oczekiwanej długości zrębki.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - pawel122 - 31-12-2013 17:53

Witam: mam pytanie do zozol i dzięki za odpowiedz na moje wcześniejsze pytanie już sobie obliczyłem dlatego wychodzi mi taka mała zrębka bo wałek podający ma średnicę 6cm. Jak masz zrobiony wyrzut bo ja mam zamiar zrobić wyrzut do góry prosto na przyczepę ciekawe czy coś z tego wyjdzie pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku 2014

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 31-12-2013 21:39

Za życzenia dziękuję,przydadzą się nam wszystkim.Co do wyrzutu,najpierw miał być do góry tak jak Ty chcesz zrobić ale uprzedzając kłopoty,zrobiłem wyrzut boczny.Sprawuje się bardzo dobrze,lej podnoszony i opuszczany jest na zawiasach.Widać to na fotkach w poprzednich postach.Pod lej podstawiam wóz a można i przyczepę.Mam nagrany film z pracy maszyny,już kilkukrotnie chciałem go przesłać ale gminne darmowe Wi-fi jest coraz gorszej jakości.A na razie innym internetem nie dysponuję,ale może się kiedyś uda go przesłać.Jeżeli ktoś robi wyrzut boczny(i nie tylko} to na pewnej popularnej stronie internetowej pod tematem"Budowa rębaka pod c-330",od drugiej strony są cenne wskazówki jak to zrobić i nie popełnić błędu.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - pawel122 - 09-01-2014 22:05

panowie mam pytanko: chodzi mi o tą wygiętą blache pod spodem zostawiłem między blachą a nożami tnącymi 0,5cm wystarczy
czy za dużo, zaczyna się od noża stałego i ile mam ją wystawić poza rame z tym luzem 0,5cm bo mam zamiar zrobić wyrzut do góry, jeszcze chodzi mi o te otwory przez które ma zasysać powietrze gdzie je zrobić

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 11-01-2014 22:12

pawel122 ,te pół centymetra luzu pomiędzy nożem a osłoną to jak dla mnie za dużo.Na pewno wyrzut będzie lepszy gdy noże zbierają zrębkę po samej osłonie.Prześledż dokładnie temat od początku,wiekszość odpowiedzi już tam się znajduje.Założyciel tego tematu,jojo1981,w pierwszych postach zamieścił fotki swojej ,ze smakiem zrobionej maszyny.Widać tam, w którym momencie łuk przechodzi w prostą,a będzie to w osi obrotu wału tnącego. Taki wyrzut chcesz zrobić więc wystarczy skopiować rozwiązanie.Co do otworów na powietrze,nie wiem gdzie na tę chwilę można by je zrobić.Może w ogóle nie będą potrzebne?Zawsze póżniej można je powiercić.W swoim czasie, gdy robiłem jeszcze swój rębak,przekopałem wzdłuż i wszerz internet i były tam opisy o tych otworach.Na naszym forum też są zdjęcia związane z tym tematem.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - anjas - 13-01-2014 22:26

http://www.youtube.com/watch?v=PKZAZRi6iPk http://www.youtube.com/watch?v=QGlxUk2yqKk

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes13 - 18-01-2014 21:32

paweł122 jeżeli zależy ci na dobrym wyrzucie zmniejsz tą przestrzeń . Otwory robi się na bocznych sciankach w okolicy łożysk ,wału. Na you tube jest sporo filmów z rębakami które mają wyrzut do góry . Zrób podobną obudowe daj odpowiednie obroty i będzie robić robotę.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - andrzej3085 - 08-02-2014 20:55

witam jaki jest promień koła rębaka? biorę się do robienia rębaka i zastanawiam się jakie koło o jakiej średnicy zastosować do głowicy tnącej oraz z czego noże? czy mogą być z resora? pozrdawiam

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes13 - 11-02-2014 20:40

W moim rębaku bęben tnący ma średnice 350 mm . Nóż stały mam z resora .Ruchome kupiłem na allegro. Polecam przeczytać temat od deski do deski ! Znajdziesz tu wiele informacji i rozwiązań. Powodzenia w budowie.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jacek20084 - 15-02-2014 21:11

to i ja dodam coś od siebie narazie mam tyle fot, jak będzie więcej to na bieżąco będę wstawiał https://picasaweb.google.com/103869666838453364562/MojRebian# jeszcze tylko się zastanawiam jak umocować nóż na ostatnich 2 zdjęciach są warianty czy na wprost czy pod kątem wpuszczać gałęzie może coś koledzy pomożecie w tym temacie ??