Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 09-09-2013 19:43

Witam, ostatnio miałem okazję obejrzeć rębak w którym bardzo fajnie został wymyślony wyrzut zrębek poprzez wydmuch powietrzem no i oczywiście poprzez siłę odśrodkową. Jak widać na zdjęciach po obu stronach wałka tnącego zamontowane są łopatki, które poprzez otwory w obudowie zasysają powietrze. Do wałka tnącego przyspawane są dwie blachy które również wydmuchują zasysane powietrze. Oczywiście działa też siła odśrodkowa która wyrzuca zrębki.
Mój rębak niestety nie ma takich łopatek i trochę mieli gałęzie przy mniejszych obrotach. Natomiast mam zamiar go przerobić na wyrzut boczny prosto do worków. Testowałem takie rozwiązanie i bardzo mi się spodobało. Worki tanie jak barszcz, układa się jeden na drugim w stertę przykrywa jakąś blachą i problem składowania i suszenia z głowy. Oczywiście worki siatkowe (raszlowe) 30lub 50kg. Zero przesypywania, przerzucania z miejsca na miejsce, lepiej się suszy, nic nie gnije. No i od razu z worka do pieca. Polecam takie rozwiązanie, na prawdę dużo mniej z tym zachodu.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes13 - 12-10-2013 17:29

Jeszcze osłony i gotowe.
[Obrazek: 3cdj.th.jpg]
[Obrazek: 2urx.th.jpg]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 31-10-2013 21:52

grześ13,fajna maszyna .Nareszcie po półrocznej przerwie ogarnąłem z grubsza swój rębak.Co prawda jest jeszcze kilka rzeczy które muszę zrobić ale próby już były.Na płaskownikach wałka ciągnącego naciałem trochę zębów i sfazowałem je w jedną stronę,wciąga i tnie bardzo dobrze.Kosz wlotowy jest spory żeby nie było problemów z rozłożystymi gałęziami.Przydało się nawet to koło zębate które było za duże do napędu posuwu,zrobiłem z niego napinacz łańcucha.Długość zrębki zgadza się z obłiczeniami i wynosi 7 cm.Nie obyło się i bez potknięć.Nie rozstawiłem sobie kół zębatych z nałożonym łańcuchem,a że łańcuch jest dość gruby(10B),więc wyszedł duży zwis.W dodatku ramiona wałka wciągającego nie są w osi wału tnącego co spotęgowało ten efekt.Ale to już nie ma znaczenia bo napinacz wszystko niweluje i maszyna pracuje bez przeszkód.Średnic kół pasowych też już nie zmienię więc obroty(regulowane silnikiem ciągnika)pozostaną bez zmian,a są w granicach 400-500.Trochę mało ale co zrobić.I chyba z tym związany jest jeszcze jeden problem.Chodzi o wyrzut zrębki,o ile większość wylatuje na 5-6 metrów i w bębnie nic nie zostaje,to z czasem na dolnej powierzchni rury(80 cm) trochę się jej nazbiera.Dlatego mam zamiar dołożyć łopatki z blachy tylko muszę przemyśleć gdzie je umiejscowić.I tutaj wielka prośba do jojo1981 .W poście 181 zamieściłeś trzy fotki w których przedstawiony jest bęben z takimi łopatkami.Czy dysponujesz jeszcze innymi zdjęciami z tym konkretnym szczegółem technicznym?A może wiesz gdzie szukać?Będę naprawdę bardzo wdzięczny bo to by chyba rozwiązało mój problem.Powiem szczerze że robiłem tą maszynę i nie do końca wierzyłem ze będzie działać,ale jestem mile zaskoczony i zadowolony.A problemy wieku dziecięcego zawsze wyjdą,tym bardziej że nie można zerżnąć gotowych rozwiązań tylko wymyślić samemu.Jak się uporam z wyrzutem to będzie czyszczenie i malowanie,myślę ze w najbliższych dniach będzie koniec.Wstawiam kilka fotek tego co wyszło.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 31-10-2013 22:04

[attachment=1133][attachment=1134][attachment=1135][attachment=1136][attachment=1132]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 31-10-2013 22:12

[attachment=1139][attachment=1138][attachment=1137] To już ostatnie dzwonki żeby naciąć coś na tą zimę dlatego osłony części ruchomych zejdą na dalszy plan.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 04-11-2013 12:13

Fajna maszynka Zozol, niestety nie mam więcej zdjęć tego rębaka, tylko to co widać na tych zdjęciach.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 04-11-2013 21:04

Szkoda,ale i na tych trzech widać o co chodzi ,i na tym się zabazuję.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 07-11-2013 20:53

Na próbę wstawiłem dwie łopatki na zasadzie wentylatora promieniowego,musiały być krótsze po to żeby nie zahaczały o materiał podawany przez wałek ciągnący.Zamysł był taki że to co przeleci między nożami zostanie przez łopatki wyrzucone w rurę.Nie powiem,jest lepiej ale to jeszcze nie to i zrębka trochę zalega na dnie rury..Co by tu jeszcze wymyślić?Ciekawe czy zmniejszenie światła wyrzutu z kwadratu 21x21cm na 21x10cm coś by zmieniło?[attachment=1201][attachment=1202][attachment=1203][attachment=1204]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 08-11-2013 21:58

To znowu ja Sleepy Eksperymentów ciąg dalszy,wywaliłem te łopatki z powyższych zdjęć.Znajomy przekonywał mnie że przestrzenie pomiędzy nożami powinny być zamknięte,żeby zrębka nie przelatywała i robił się podmuch powietrza.Co prawda, co niektórzy mają takie rozwiązanie ale nie do końca mnie ono przekonuje.Niestety brakło czasu żeby je dziś wypróbować,dopiero po niedzieli.Ale być może całą przyczyną są za małe obroty,no cóż,zobaczymy.Teraz wygląda to tak[attachment=1208][attachment=1209][attachment=1210]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - pawel122 - 28-11-2013 21:24

mam pytanie pod jakim kątem ma być zamontowany nóż do tych ramion 90* czy innym