Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 07-04-2013 13:14

Zrębki wyrzuca mocno i wyrzutnik będzie jak u Jojo. Najwyżej będe przerabiał. Pomimo że, pióra na wałkach ciągnących są jeszcze nie zaostrzone to bardzo dobrze ciągnie gałązki.
Natomiast nie jestem zadowolony z cięcia cienkich gałązek. Do prób użyłem brzozy surowej, te cieniutkie gałązki z których robi się miotły przeciąga przez bęben nie przecinając ich. Jeżeli podam materiał czubkami to jest lepiej. Znajomy (ma rębak ale wyświechtany już) mówił że, z surową brzozą są podobno takie problemy, choć na forach nikt nie wspomina o czymś takim.
[attachment=818][attachment=817][attachment=816] [attachment=819]

Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania z mojej strony
Myślę że przesadziłem z opuszczaniem stalicy, dlatego jutro rozetnę wszystko i poprawię.

Fajnie że udało Ci się zminimalizować straty na zębatkach. Ja też wtopiłem z półośką i walcami. Nie mówię już o przeróbce, która też będzie kosztować trochę kasy (tarcze elektrody). Co do dokumentowania budowy to będę robić zdjęcia jak rozbiorę wszystko do malowania. Z obudową pod bębnem i obrotami to racja.

Przed i za wklejonym linkiem nie daj żadnych znaków tylko spacja, można też wykorzystać ikonkę wprowadź link w pasku narzędzi bezpośrednio nad polem w którym wpisuje się tekst postu.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jojo1981 - 07-04-2013 21:27

Grześ żeby cięło cienkie gałązki musisz zmniejszyć luz pomiędzy nożem stałym a nożami obrotowymi. Szczerze to nie spotkałem się z takim zjawiskiem a ciąłem cienkie gałązki lipy czyli bardzo podobne do brzozy. Z drugiej strony to ciekawą konstrukcję wymyśliłeś. Patrząc po twoich zrąbkach to myślę że trochę przekombinowałeś z kątem cięcia. Na pewno maszyna ma lżej i pewnie też przez to lepiej wciąga gałęzie.

Może trochę z innej beczki trochę statystyki:
post o budowie rębaka data założenia hmm nie pamiętam dokładnieSmile
23790 wyświetleń do dziś i rośnieSmile
142 odpowiedzi.
Temat żyje już własnym życiem, ale chętnie tu zaglądam. Powodzenia i czekam na kolejne fotki.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 07-04-2013 22:07

Myślałem że, Cię Jojo uraziłem żartem z śrubką Smile. Temat na czasie bardzo i nie tylko tutaj jest ruch. Też zaglądam w statystyki.

Jutro dorobię blachy prowadzące gałęzie pod nóż. Myślę, że mogły przelecieć pomiędzy nożem a obudową. Założę sprężynę na wałek dociskowy aby nie podskakiwał i jeszcze raz próba. Noże mają ok.0,5mm luzu, spróbuje jeszcze trochę zmniejszyć. Kąt cięcia ustawiałem na sucho zupełnie inny, mniejszy. Praktyka pokazała co inmego, jak zwykle... okazała się okrutna.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 08-04-2013 09:44

Jestem. próba wypadła pomyślnie. Teraz tnie wszystko jak trzeba, nie zmniejszałem szczeliny między nożami.
[attachment=827][attachment=826]
Gałązki przeciągało tak jak myślałem. Próba przeprowadzona przy obrotach:
-pierwsza 1160ob/min
-druga 820ob/mim
Tnie równie dobrze na większych jak i mniejszych obrotach. Zauważyłem, że przy cięciu silnikiem elektrycznym, gałązek grubszych niż 5 cm pasuje jednak zamach założyć. Mój dęben waży ok 30kg.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 08-04-2013 17:21

widze chłopaki że dajecie radeSmile no wkońcu może wiosna za wita i trzeba będzie ruszyć maszyny w trase heheSmile grześ kawał dobrej roboty zrobiłeś od kąd ostatni raz tu byłemSmile

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 08-04-2013 21:42

Wrzucam trochę zdjęć żeby było widać że są jakieś efektyTongue Każda maszyna jest na swój sposób oryginalna a więc i moja będzie hybrydą kosiarki i rębakaBig Grin Doszedłem do wniosku ze im prościej tym lepiej,dlatego stawiam na sprawdzone rozwiązania bez udziwień o których wcześniej myślałem.Jeden wałek wciągający(waży ze 13 kg),noże w położeniu "standardowym",napinacz pasków napięty i przykręcony itp.Ma być prosto i skutecznie.Jeszcze sporo roboty,obudowy,wyrzut,może jakieś ze 2 koła.Ale jak się robi to się i zrobi.[attachment=838] [attachment=839] [attachment=840] [attachment=841] [attachment=842]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 08-04-2013 21:49

[attachment=843] [attachment=844] [attachment=845] [attachment=846] [attachment=847]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 08-04-2013 21:58

[attachment=848] [attachment=849] [attachment=850] [attachment=851] [attachment=852]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - rzeszowiak - 09-04-2013 18:26

Witam forumowiczów,
chciałbym spytać może tych bardziej doświadczonych czy noże mogą być wykonane z resora od stara tak się składa że sąsiad je ma

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 10-04-2013 18:43

zozol czy nie myle się mówiąc że na wałku podającym masz łożyska wachliwe? jeśli tak to one się nie nadają, przy cięciu gałęzi pójdzie ci grubsza w lewo czy prawp wałek odchyli się od poziomu i spadnie bądz zerwie ci łańcuch lub coś innego, wiem z doświadczenia bo sam o tym nie pomyślałem i miałem właśnie taki problem, teraz mam łożyska baryłkowe wybrałem je ze względu na dużą wytrzymałość na takie poziome siły.

poza tym fajna ta konstrukcja całkiem inna od wszystkichSmile nie myślałeś żeby rębak wbudować w rame od osy? tak patrze i taki mi pomysł przyszedłSmile

resor się nada nie wiem jakiej grubości są w starze jeśli przynajmniej 12 mm to powinno być, bo widziałem takie w akcji i 3 sezon śmigają, ja mam 15mm bo taki się trafił,ważne by resor nie był zbyt prze pracowany bo może pęknąć i będzie niebezpiecznie.