Forum Majsterkowicza
Budwa rębaka do gałęzi - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Pomysły/Niedokończone (/forum-10.html)
+--- Wątek: Budwa rębaka do gałęzi (/thread-774.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 08-03-2013 18:57

Myślę nad ustawieniem noża w taki sposób jak to zrobił Jarrro.
I tu prośba do Ciebie Jarrro. Czy porównując do Twojej roboty będzie
dobrze?
Jak przykręcę trzema śrubkami na stronę do ramy (razem 6szt. M10x1,25. klasy 10,9), to wytrzyma
obciążenia? Dawać jakie wzmocnienia jeszcze? Podstawa jest zrobiona z
profilu jak na zdjęciu, płaska część ma 1,5cm grubości 5cm wysokości.
Blachy po bokach mają 8mm grubości.
Szczerze powiem że nie bardzo mi się to podoba i mam obawy czy nie
będzie się uginać środkiem. Jest to jeszcze surówka, blachy będą
przycinane z długości i jeszcze dospawane, ale w ogólnej konstrukcji nic się nie zmieni.
[attachment=735][attachment=736][attachment=737]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 08-03-2013 19:14

Panowie,bywacie tu jeszcze?Czy nóż stały może być z utwardzonego płaskownika ,przykręconego poziomo śrubami do podpory,zespawanej z ramą?Już nie mam materiału w domu,tylko ten płaskownik z podpory siedzenia ursusa c 328.Jest jakiś utwardzony i może by się nadał.Na tym nieudolnym rysunku,w kolorze czerwonym,zaznaczona stalica,czy tak by mogło zostać?[attachment=738]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 08-03-2013 19:41

Jesteś pewien że jest utwardzony wystarczająco? Raczej odradzam kombinowanie w taki sposób z nożem. Żeby było trochę taniej niż na składzie stali, proponuje resor z złomu.

Nie za bardzo mi się podoba mocowanie noża w ten sposób. Jak widziałeś mam obiekcje również do siebie. Moim zdaniem najlepiej jak siła uderzenia (chyba powinienem powiedzieć wektor siły), działa równolegle do szerokości noża. Czyli, według Twojego rysunku, było by go zamontować pionowo. Pasowało by również aby był zaostrzony lekko pod kątem.
Co do mnie to lepiej mi będzie dorobić obudowę i kasować luz, jak będzie pod kątem. Jeszcze nie wiem do końca czy go zamontuje tak jak Jarrro. Zobacze co odpowie.

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 08-03-2013 20:45

Tak tylko kombinujęConfused pewnie trzeba będzie zainwestować w pewniejszy materiał.I chociaż jest więcej roboty to może go zamontuję tak jak na tym schemacie.[attachment=739]

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 10-03-2013 18:36

grześ myślę że to co masz zrobiony wytrzyma i nic nie powinno się dziać, ja u siebie mam podobnie zrobione jak ty z tym że podstawa pod nóż jest na stałe przyspawana do ramy.

zozol popieram grzesia lepiej już zamontować kawałek resora zdecydowanie pewniejsze i wytrzymalsze a nie drogieSmile

RE: Budwa rębaka do gałęzi - grzes - 13-03-2013 17:04

Panowie,jak macie (lub zamiar) zamontowaną blachę pod bębnem tnącym? Chodzi mi o tą półokrągłą część wyrzutnika która zaczyna się za nożem stałym. Przyspawane na stałe, czy z możliwością demontażu?

RE: Budwa rębaka do gałęzi - jarrro20 - 15-03-2013 20:57

grzes na stał przyspawaj, demontować tego raczej nie będziesz bo i po co

RE: Budwa rębaka do gałęzi - btomasz - 17-03-2013 22:23

BTW. Na Ukrainie takie robią: Smile
http://www.liveleak.com/view?i=111_1363524786

RE: Budwa rębaka do gałęzi - potegat - 27-03-2013 16:10

A ja będę robił taki:
http://www.youtube.com/watch?v=XdZfT4Xq8i0
Koła zębate są kupione materiał na wałki, koło zamachowe 61 kg pióra resora o grubości 14mm i szerokości 90 mm. Całość będzie zamontowana w dwóch blachach o grubości 40mm

RE: Budwa rębaka do gałęzi - zozol - 27-03-2013 18:34

Niedawno kolega zrobił właśnie taką maszynę,części+toczenie wyniosły go około 1200zł.Maszyna bardzo prosta w swej konstrukcji,pracuje bez względu na wielkość obrotów.Powodzenia w konstruowaniu Wink Pogoda jak wiadomo nie była sprzyjająca więc u mnie roboty stały w miejscu, ale już powoli zaczynam działać.Obecnie rozglądam się za kołami zębatymi z łańcuchem i nie wiem od czego je zaadoptować.Może poradzicie coś w tym temacie?Oglądałem już różne od Komarów, Simsonów, WSK, Ogarów itp.i nie wiem co będzie dobre.Problem w tym że oglądałem je w internecie bo w pobliżu nie ma takiego sklepu a żeby kupić to trzeba wiedzieć co.Rozumiem że stosunek zębów(średnic)powinien wynosić mniej więcej 2:1?