Forum Majsterkowicza
Piła stołowa z pilarki ręcznej. - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: DIY (/forum-9.html)
+--- Dział: Ukończone konstrukcje (/forum-11.html)
+--- Wątek: Piła stołowa z pilarki ręcznej. (/thread-700.html)

Strony: 1 2

Piła stołowa z pilarki ręcznej. - kondzio-93 - 22-03-2012 20:07

A więc piła stołowa z pilarki ręcznej, jakiś czas temu myślałem nad zakupem piły stołowej takiej zwykłej, podstawowej znalazłem taką która by mi pasował wyglądała ona tak:
[Obrazek: eb6136f36e67548c.jpg]
kosztuje ona około 150zł. Ale w pewnym momencie wpadł mi pomysł by zrobić ją samemu poszukałem trochę w internecie i znalazłem podobne piły zrobione samemu, pomysł zatwierdzony więc przyszedł czas na zrobienie planu, wszystko sobie obliczyłem, zapisałem to co będzie mi potrzebne i poszedłem zamówić wszystkie potrzebne mi elementy w miejscowym sklepie na drugi dzień wszystko było do odbiory i zaczeła się zabawa w składanie wszystkiego do kupy.

Oto mój projekt.
[Obrazek: b95fc34c68543d5b.jpg]

A tak wygląda w rzeczywistości:

[Obrazek: 8550869f0c6c40f8gen.jpg]

[Obrazek: e1ab1aa37de66c99.jpg]

[Obrazek: 8fdeaf9fc4a4271fgen.jpg]

[Obrazek: a4316f6ca6b21f6cgen.jpg]

[Obrazek: 6163a8652ce4962d.jpg]

[Obrazek: dee2d8c748ccadc6.jpg]

Cały koszt wyniósł 60 zł, oczywiście pilarka przykręcona jest 4 śrubami więc jeśli będzie potrzebna można ja zdjąć, wysokość ostrza jest regulowana.
Chciałem pomalować ją na czerwono ale jednak zostawię ja tak jak jest, muszę jeszcze zrobić blokadę do włącznika przy pilarce ponieważ obecnie jest założona opaska.

Była już testowana i sprawuje się świetnie, chce jeszcze zrobić rynienkę do ciecia mniejszych elementów i nakładkę 45*.
Jest ona zapewne brzydsza od tej która chciałem kupić ale za to zrobiłem ja sam i miło spędziłem czas przy robieniu jej.

Do stworzenia jej potrzebne są podstawowe narzędzia:
-wyrzynarka
-wiertarka (ja korzystałem z wiertarki na stojaku dzięki czemu dziury są idealnie w pionie)
-piła do drewna (najlepiej używać tej do ciecia pod kątem wtedy wszystko będzie równe)
-i inne drobnostki

Jeśli dorobię coś do nie to zapewne wrzucę zdjęcie.

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - hazor90 - 22-03-2012 21:40

Ciekawa konstrukcja, lecz czy aby na pewno bezpieczna. Smile Ogółem mi się podoba, pokazałeś, że DIY to nie tylko sztuka dla sztuki, ale i również cięcie kosztów. Smile

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - szermier1 - 22-03-2012 22:00

wydaje mi się ,że ta drewniana konstrukcja nie do końca jest bezpieczna.
Ale osobiście to szacun za chęć zrobienia takiej piły.

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - kondzio-93 - 22-03-2012 22:01

Faktycznie może być trochę niebezpieczna, chwila nieuwagi i palca nie ma, ale wystarczy myśleć i uważać podczas pracy i nic się nie stanie. Często osoby pracujące z takimi maszynami nie maja jakiejś części ciała najczęściej palca ale wynika to z braku ostrożności. Mój dziadek prawie przez 50 lat był stolarzem i miał własna stolarnie i nigdy sobie nie obciął palca ani innej części ciała. Ja podczas pracy z nią uważam, po za tym używam popychaczy (to te dwie deseczki na pierwszym zdjęciu), w życiu miałem do czynienia z bardziej niebezpiecznymi maszynami i nic się nie stało.
Po za tym w medycynie dużo sie zmieniło od tamtych lat więc jak przywiozę im palec to go przyszyją Tongue

Cytat:wydaje mi się ,że ta drewniana konstrukcja nie do końca jest bezpieczna

To, że jest ona drewniana nie ma tu nic do rzeczy, blat jest zrobiony z 1cm sklejki która jest naprawdę wytrzymała, nogi są z kantówki 4 na 4,5 cm skręcone 8 cm śrubami uwierz mi wszystko jest wytrzymałe, tarcza rozkręcona do 3 tyś. obr. także nie wystrzeli w jakąś tam stronę, fizyka czuwa.

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - jakubf2007 - 24-03-2012 12:42

Fajne...dobrze wykonane. Nigdy takiej piły nie widziałem (takiej małej i drewnianej). Gratuluję!

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - kondzio-93 - 26-03-2012 19:10

Dzisiaj wprowadziłem w niej dwie drobne zmiany:

Pierwsza to podwyższenie ogranicznika z 1cm do 4,5 cm, czasem się przydaje.
[Obrazek: 68ec02f27554a69e.jpg]

Druga to możliwość płynnej regulacji głębokości cięcia, dzięki czemu można wykonać np. rowek w kantówce itp.
[Obrazek: 7734f8b2b2b64f54.jpg]

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - ww3 - 31-03-2012 21:40

Bardzo fajny projekt. Wszystko ładnie i estetycznie wykonane. Gratuluję.

Swego czasu wykonałem na szybko coś podobnego, ale z metalu - niestety nie był to zbyt udany projekt Smile Ale jeszcze do niego wrócę, tzn. wykonam go od nowa.
Główny problem jaki napotkałem to opadanie silnika przez co tarcza nie była prostopadle do stołu. Tu widzę ciekawie to rozwiązałeś (ostatnie zdjęcie).

Podejrzewam, że Twoja konstrukcja jest lepsza, stabilniejsza i bardziej dokładna od jakiejś chińskiej pilarki stołowej. Kiedyś chciałem taką kupić, ale jak się jej przyjrzałem z bliska w sklepie to mi przeszło -> straszna tandeta.

Pytania:
1.Jaką techniką wykonałeś rowki w sklejce - frezarką?
2.Czy przy przestawianie prowadnicy trzeba przytrzymać kluczem śrubę od dołu, czy masz tam jakiś patent którego nie widać na zdjęciach.

Pozdrawiam

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - kondzio-93 - 31-03-2012 22:06

Cytat:1.Jaką techniką wykonałeś rowki w sklejce - frezarką?
Na sklejce przy użyciu linijki i ołówka namalowałem linie (odstęp 6mm) na początki zarysu rowka wywierciłem jedną dziurę wiertłem 6 a na drugim końcu dwie dziury następnie ostrożnie jadąc po liniach wyciąłem wyrzynarką.

Cytat:2.Czy przy przestawianie prowadnicy trzeba przytrzymać kluczem śrubę od dołu, czy masz tam jakiś patent którego nie widać na zdjęciach.
Nie mam tam żadnego patentu (jeszcze) po porostu jednym palcem sobie przytrzymuję.

Cytat:Podejrzewam, że Twoja konstrukcja jest lepsza, stabilniejsza i bardziej dokładna od jakiejś chińskiej pilarki stołowej.
Też mi się tak zdaje, że jest lepsza i na pewno stabilniejsza od tych chińskich, co do dokładności to na początku cięła trochę krzywo ale po dodaniu płynnej regulacji głębokości cięcia (tak nazywam tą deseczkę pod spodem) okazało się, że mogę sobie tym dodatkowo odpowiednio ostawić tarcze tak by był kąt 90*.

Zrobiłem sobie do niej jeszcze dwie nakładki, pierwsza do ciecia pod kątem 45* a druga 90* do przycinania listw itp. jak nie zapomnę to wrzucę zdjęcia jutro.

Ogólnie jestem z niej zadowolony, nadal mam wszystkie palce więc jest dobrze.

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - kondzio-93 - 01-04-2012 19:43

A oto te dodatkowe nakładki:

1. 45*
[Obrazek: 33e0cb1c62d28699.jpg]

2. 90*
[Obrazek: dd166dbbba401feb.jpg]

RE: Piła stołowa z pilarki ręcznej. - kowalski - 24-04-2012 13:31

Wygląda to na prawdę bardzo fajnie. Mój ojciec zrobił coś podobnego, z tymże nie było to już tak zaawansowane jak Twoje DIY Big Grin