Forum Majsterkowicza
Wasze pierwsze złożone KIT'y - Wersja do druku

+- Forum Majsterkowicza (http://forum.majsterkowicza.pl)
+-- Dział: Majsterkowanie (/forum-4.html)
+--- Dział: Elektronika (/forum-5.html)
+--- Wątek: Wasze pierwsze złożone KIT'y (/thread-67.html)

Wasze pierwsze złożone KIT'y - btomasz - 29-12-2009 14:10

Jak wiadomo, KIT'y to zestawy do własnoręcznego montażu. Każdy zawiera płytkę, elementy i instrukcje ze schematem. Chyba każdy elektronik zaczynał od montowania takich prostych urządzeń, a dopiero potem zabierał się za trudniejsze rzeczy - montowanie urządzeń na zaprojektowanej i wykonanej przez siebie płytce i samodzielne projektowanie urządzeń "od zera".

Jaki kity złożyliście jako pierwsze, jakie były wrażenia, a przede wszystkim problemy? Co polecicie początkującym majsterkowiczom zaczynającym przygodę z elektroniką?

Moje pierwsze kity to (o ile dobrze pamiętam) tester tranzystorów, wskaźnik wysterowania i elektroniczna kostka do gry.

Tester tranzystorów był przydatny, ale były to dla mnie zupełnie inne czasy - elektroniki uczyłem się wyłącznie z gazet o tej tematyce (Elektronika dla Wszystkich, Elektronika Praktyczna itp.) i nie miałem dobrego dostępu do nowych części. Żeby sprawdzić czy tranzystory z odzysku działają, testowałem je tym urządzeniem - i to jakoś wystarczało.

Wskaźnik wysterowania - jeszcze dzisiaj pamiętam te paskudne luty wykonane lutownicą transformatorową. Doszło nawet do tego, że od płytki odczepiło się kilka punktów lutowniczych. Niestety dobre lutowanie wymaga przede wszystkim praktyki, a ta przychodzi z czasem. Urządzanie jakimś cudem złożyłem do kupy, a potem wsadziłem do jakiegoś radia i się cieszyłem, że działa Smile.

Elektroniczna kostka do gry - tutaj z lutowaniem poszło mi znacznie lepiej i urządzenie wyglądało znacznie całkiem przyzwoicie. Myślę, że tego typu zabawki są najlepsze na początek - ważne jest by było widać lub słychać, że urządzenie działa oraz nie trzeba było go dostrajać, tylko działało dobrze już od pierwszego uruchomienia.

RE: Wasze pierwsze złożone KIT'y - duch - 29-12-2009 19:23

Hm moim pierwszym kitem też był wskaźnik wysterowani i mam dokładnie takie same wrażenia jak mój przedmówca luty koszmarne ale za to jaka satysfakcja że ładnie wyglądaSmile

RE: Wasze pierwsze złożone KIT'y - sowalski - 09-02-2010 17:32

Moim pierwszym Kitem był ultradżwiękowy odstraszacz owadów Big Grin Ale i tak do dziś dnia nie wiem czy rzeczywiście działa ,czy tylko brzęczy Big Grin

RE: Wasze pierwsze złożone KIT'y - Gość - 14-04-2010 22:24

jestem poczatkujacym to znacz gorzej niz początkujący Big GrinBig Grin mam 16 lat
i chciałbym kupić taki kit możecie mi powiedzieć gdzie coś takiego moge kupić???
szukałem na necie i nie żnalazłem

RE: Wasze pierwsze złożone KIT'y - btomasz - 15-04-2010 16:04

Generalnie na początek najlepsze są kity proste, nie wymagające specjalnych umiejętności do zmontowania, oraz efektowne - aby było widać ich działanie. Dobrze nadają się różne wzmacniacze audio o mocy kilku do kilkunastu watów, różne efekty dźwiękowe i świetlne. Poszukaj w sklepach elektronicznych, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

RE: Wasze pierwsze złożone KIT'y - Zgrocca - 13-05-2010 12:54

moim pierwszym kitem był zasilacz na lm317 bodaj ... bo takie zadanie dostałem w technikum "złóż se zasilacz" do tej pory jestem wdzięczny za to Panu profesorowi Posyłkowi
drugi był wzmacniacz 2 x 20 W na dwóch 2005 ...potem jeszcze dwa złożyłem takie
no i tak już zostało, z lutownicą herbie Wink

RE: Wasze pierwsze złożone KIT'y - Zgrocca - 13-05-2010 12:57

(13-05-2010 12:54)Zgrocca napisał(a):  moim pierwszym kitem był zasilacz na lm317 bodaj ... bo takie zadanie dostałem w technikum "złóż se zasilacz" do tej pory jestem wdzięczny za to Panu profesorowi Posyłkowi
drugi był wzmacniacz 2 x 20 W na dwóch 2005 ...potem jeszcze dwa złożyłem takie
no i tak już zostało, z lutownicą herbie Wink
pragnę dodać że było to w czasach dość odległych kiedy internet był dla wybrańców, a sklep z częściami elektronicznymi obiektem nabożnych pielgrzymek.Blush

RE: Wasze pierwsze złożone KIT'y - maciek_w11 - 15-07-2010 19:41

Mój pierwszy kit to był wyłącznik dźwiękowy. Polecam na początek łatwy do zmontowania mało elementów i urządzenie jest przydatne.